GP potvrdila postup rezortu pri registrácii organizácií SAV

Generálna prokuratúra (GP) SR potvrdila postup ministerstva školstva pri registrácii organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV). Zároveň vyzvala rezort na zastavenie registrácie.

10.09.2018 08:33
Bratislava, vláda, schôdza, Martina Lubyová Foto: ,
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.
debata (11)

Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Ria Feik Achbergerová. Ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) doplnila, že rešpektuje upozornenie GP SR a urýchlene registračné konanie zastaví. Ďalší postup pre SAV určí podľa nej Národná rada SR.

SAV dala v júli na GP podnet za nečinnosť ministerstva vo veci transformácie jej organizácií na verejné výskumné inštitúcie (VVI). Tá podľa ministerstva vydala upozornenie, v ktorom dala rezortu za pravdu vo viacerých bodoch. Generálna prokuratúra hovorí napríklad, že ministerstvo malo právo skúmať rozsah obsah predkladaných dokumentov, rovnako si v zákonnom termíne splnilo povinnosť požiadať SAV o doplnenie chýbajúcich údajov s tým, aby mohol byť zrealizovaný zápis do registra od 1.7.2018. A tiež uvádza, že SAV v zákonom stanovenej lehote požadované údaje nedoplnila a tieto postupne dopĺňala i v mesiacoch jún a júl.

SAV nedodržala zákon

„GP konštatovala, že ministerstvo preto doposiaľ neuskutočnilo zápis navrhovaných údajov do registra, a to z dôvodu nedodržania zákonom stanovených termínov zo strany SAV. Generálna prokuratúra záverom vyzvala ministerstvo školstva na zastavenie registrácie,“ uviedla ďalej Feik Achbergerová.

Ministerka školstva Lubyová zdôrazňuje, že postoj jej rezortu je od začiatku konzistentný, nemenný a striktne v súlade so zákonom. „Generálna prokuratúra, na ktorú sa obrátila SAV, potvrdila správnosť postupu ministerstva a konštatovala, že nie je možné postupovať tak, ako to navrhuje SAV,“ povedala šéfka rezortu.

Pripomína, že v snahe vyjsť SAV v ústrety rokovali a hľadali riešenia. „Avšak prokuratúra nás upozornila, že konanie predlžujeme. Rešpektujeme upozornenie generálnej prokuratúry a na jej návrh urýchlene registračné konanie zastavíme. Ďalší postup pre SAV určí NR SR,“ vyhlásila ministerka.

Čaká sa na súpis majetku

Rezort dopĺňa, že sa vytvára priestor pre profesionálne zvládnutú transformáciu SAV na VVI. Pripomína dohodu zo stretnutia ministerstva, SAV, vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer) a predsedu parlamentného školského výboru Ľubomíra Petráka (Smer), že obe strany budú rešpektovať rozhodnutie GP. „Ďalšie vyvolávanie protestov zo strany SAV by bolo porušením tejto dohody a neprispelo by ku konštruktívnemu riešeniu situácie v NR SR,“ zdôraznilo ministerstvo.

Pokiaľ by malo prísť k ďalšej registrácii podľa platného zákona, je podľa rezortu potrebné, aby SAV dodala na odsúhlasenie ministerstvu financií súpis majetku štátu, ktorý chce sprivatizovať. „Rezort školstva pre každý prípad k tomu vyzval SAV listom už 1. augusta. SAV tak zatiaľ neurobila,“ doplnila Feik Achbergerová.

Pripomína aj zákon vetovaný prezidentom SR Andrejom Kiskom, o ktorom bude parlament opäť rokovať na najbližšej schôdzi. Súčasťou tejto novely je aj úprava, ktorá podľa ministerstva poskytuje garanciu právnej formy organizácií SAV do budúcej registrácie. „V žiadnom prípade nejde o ohrozenie existencie ani pracovných vzťahov v SAV, ktoré by v budúcnosti rozhodnutím zakladateľa v plnom rozsahu mali prejsť na budúce VVI,“ zdôrazňuje ministerstvo.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo školstva #SAV #Slovenská akadémia vied #Martina Lubyová