Budúcnosť a kredit slovenskej vedy je v rukách poslancov

Novela, ktorá má podľa rezortu školstva vyriešiť transformáciu ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV), vedcom spôsobí obrovské problémy. Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. V júni novelu vetoval prezident SR Andrej Kiska, v utorok o nej bude opäť rozhodovať Národná rada (NR) SR.

10.09.2018 12:45 , aktualizované: 14:25
sav Foto: ,
Slovenská akadémia vied.
debata (1)

„Ktokoľvek bude hlasovať za prelomenie veta, bude hlasovať za diskontuitu SAV,“ povedal Radovan Pala z advokátskej kancelárie TaylorWessing, ktorá akadémii poskytuje právne poradenstvo. Novela v súčasnom znení totiž reaguje na právny stav z júna, teda pred transformáciou ústavov na verejné výskumné inštitúcie (VVI). K nej podľa kancelárie došlo, aj keď ministerstvo inštitúcie nezaregistrovalo. Aby SAV splnila podmienky, ktoré jej zákon na transformáciu ukladá, bude podľa Palu musieť organizácie zrušiť. To podľa predstaviteľov SAV okrem neistoty znamená obrovské finančné a personálne náklady.

Vedci tiež upozorňujú, že už v súčasnosti pre nedokončenú transformáciu SAV prichádzajú o granty. Ak by bola SAV nútená svoje organizácie zrušiť, v ohrození by bol napríklad projekt Európskej komisie za 10 miliónov eur, na ktorom sa podieľa osem krajín. Neistota tiež odrádza mladých vedcov od pokračovania v ich kariére na Slovensku. Iniciatíva Veda chce žiť chce v súvislosti s rokovaním o novele v utorok (11.9.) organizovať protestný pochod, ktorý skončí pred budovou NR SR.

Predstavitelia SAV reagovali aj na rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR o podnete, ktorý podali za nečinnosť Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR vo veci transformácie. GP potvrdila, že v konaní MŠVVŠ pri transformácii ústavov SAV na VVI boli prieťahy. V stredu (5.9.) preto prokurátor ministerstvu poslal upozornenie, aby o návrhu SAV na zápis do registra VVI urýchlene rozhodlo.

Obsah upozornenia SAV k dispozícii nemá, MŠVVŠ ho však v tlačovej správe interpretovalo ako potvrdenie svojho postupu pri registrácii organizácií SAV. Výzva na rozhodnutie je podľa rezortu výzva na zastavenie registrácie. Podľa SAV by bolo transparentné, ak by ministerstvo upozornenie GP zverejnilo.

Lubyová: Generálna prokuratúra nám dáva za pravdu

Generálna prokuratúra (GP) SR dáva za pravdu postupu ministerstva školstva pri registrácii organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV). GP SR informuje, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR by malo v tejto súvislosti rozhodnúť, a to buď zastavením registrácie ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie (VVI) alebo ich registráciou. Uviedla to v pondelok po skončení rokovania Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

„Z našej strany nešlo o nejaké prieťahy, aby sme niekoho šikanovali. Išlo o to, aby sme rokovali a hľadali riešenia pre SAV, aby sa to dalo inak urobiť,“ vysvetlila Lubyová. Doplnila, že vzhľadom na to, že rezort školstva vedel o tom, že sa SAV obrátila na GP SR, chceli aj vyčkať na toto rozhodnutie. „Momentálne sa registrácia robiť nebude,“ povedala Lubyová s tým, že ďalší postup pre SAV určí podľa nej Národná rada (NR) SR.

Gröhling: Poslanci nie sú informovaní

„Pre mňa je to absolútne neštandardné, že prokuratúra dala jedno vyjadrenie ministerstvu školstva, ktoré je rozsiahle, a odporúča mu, aby zastavilo celé konanie, a druhé rozhodnutie zaslala SAV, kde nepopisuje všetky kroky,“ poznamenal poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS).

Podľa neho poslanci nie sú absolútne o celej veci dostatočne informovaní. „Zajtra (11.9.) prebehne schôdza, bude sa rokovať o jednotlivých návrhoch, tie prejdú a vznikne tu absolútny chaos, pretože nikto nebude vedieť, čo sa bude diať. Respektíve, jednotlivé inštitúcie SAV budú musieť skončiť, čo bude mať za následok, že budú končiť zmluvy, projekty. Pre mňa je to absolútny koniec celej SAV,“ dodal poslanec.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #SAV #novela zákona