Výzva Asociácie vydavateľov tlače a Slovenského syndikátu novinárov

Asociácia vydavateľov tlače spolu so Slovenským syndikátom novinárov podporujú nový kompromisný návrh smernice o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Osobitne trváme na zachovaní článkov 11 a 13, ktoré garantujú vydavateľom a novinárom férový podiel na príjmoch z online šírenia ich obsahu.

12.09.2018 08:00 , aktualizované: 16:05
debata (38)

Zastávame názor, že platformy ako napríklad Google a Facebook využívajú tento obsah na komerčné účely a nie je spravodlivé, ak neplatia vydavateľom a novinárom nič za ich prácu a nasadenie.

Pripájame sa tiež k výzve vojnového spravodajcu AFP Sammyho Ketza, ktorý napísal: „Ide o prežitie nezávislých médií v Európe, novinári nemôžu pracovať pre Google a spol. zadarmo.“ V demokratickej spoločnosti musia byť malí aj veľkí vydavatelia schopní vlastnou činnosťou zarobiť toľko, aby mohli zaplatiť kvalitných novinárov tvoriacich overený obsah, ktorý je protiváhou ku konšpirátorskému žurnalizmu.

Týmto zároveň vyzývame poslancov v EP za Slovenskú republiku, aby podporili tento návrh smernice v hlasovaní dňa 12. septembra.

Asociácia vydavateľov tlače a Slovenský syndikát novinárov

Stanovisko k hlasovaniu v Štrasburgu

Asociácia vydavateľov tlače spolu s ostatnými európskymi združeniami vydavateľov víta dnešné rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý v prvom čítaní schválil návrh smernice o autorskom zákone upravujúcej pravidlá používania autorsky chránených diel na internete.

Súhlasíme s predkladateľom smernice – parlamentným spravodajcom Axelom Vossom, že je to pozitívny signál pre tvorivý priemysel v Európe. Jeho návrh bol dnes v Štrasburgu prijatý v pomere 438 hlasov za a 226 hlasov bolo proti.

Ďalším krokom bude rokovanie o konečnej podobe normy s členskými štátmi a Európskou komisiou, ktorú bude Európsky parlament opäť schvaľovať hlasovaním.

Členovia Asociácie vydavateľov tlače ďakujú slovenským členom Europarlamentu, ktorí reagovali na spoločnú výzvu AVT a SSN a svojím hlasom návrh smernice podporili.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Asociácia vydavateľov tlače #Slovenský syndikát novinárov #smernica o autorskom práve