SAV bude fungovať ako pred transformáciou, poslanci prelomili veto prezidenta

Inštitúcie Slovenskej akadémie vied (SAV) zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR 76 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta k zákonu o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV. Zákon bol opätovne schválený.

11.09.2018 15:29 , aktualizované: 18:09
PROTEST: Iniciatíva Veda chce žiť Foto: ,
Iniciatíva Veda chce žiť s transparentom počas pochodu z Námestia slobody k budove Národnej rady SR s cieľom upozorniť poslancov, že osud SAV je v ich rukách.
debata (36)

Organizácie, ktoré nesplnili podmienky sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI). SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií. Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI.

Študenti budú mať na výber predmety z iných odborov

Z novely zákona o vysokých školách vyplýva, že vysokým školám pribudne nový typ bakalárskeho študijného programu. Ide o interdiscipli­nárne štúdiá. Študentom má umožniť vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov, pričom budú mať možnosť oddialiť svoje rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní. „Tento typ študijného programu je vhodný aj na uskutočňovanie konceptu vzdelávania označovaného ako liberálne štúdiá,“ uvádza sa v predkladanom materiáli. Vysokým školám umožňuje, aby mal študent v rámci študijného programu na výber zo širšej palety predmetov z viacerých študijných odborov, pričom v závislosti od konkrétneho učebného plánu študent nakoniec získa vzdelanie v konkrétnom študijnom odbore alebo v kombinácii dvoch študijných odborov.

Doteraz platí, že hodnotenie tvorivej činnosti je súčasťou komplexnej akreditácie činností vysokej školy spolu s akreditáciou jednotlivých činností. Prepojenie hodnotenia tvorivej činnosti s akreditáciou do istej miery zvýrazňuje v celom procese tvorivú činnosť a dáva menší dôraz na kvalitu samotného vysokoškolského vzdelávania, kde kvalita tvorivej činnosti je len jedným z predpokladov kvalitného vzdelávania.

Hodnotenie zabezpečí ministerstvo školstva, ktoré za týmto účelom zriadi odborný panel hodnotiteľov. Aby súčasná úroveň jednotlivých oblastí výskumu neskresľovala nastavenie hodnotiacich kritérií, zabezpečenie samotného hodnotenia bude realizované najmä prostredníctvom zahraničných expertov, čo je predpokladom na získanie objektívnejšieho hodnotenia v medzinárodnom kontexte, ako keď tento proces bol nastavený prevažne odborníkmi zo slovenského akademického prostredia.

Žitňanská nepodporila prelomenie veta prezidenta v prípade SAV

Bývalá ministerka spravodlivosti a súčasná poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) nebude hlasovať za prelomenie veta prezidenta v prípade novely, ktorá rieši aj transformáciu inštitúcií Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie (VVI). Uviedla to počas rokovania o návrhu v parlamente.

„V časoch nedokončených transformačných procesov som presvedčená o tom, že sme v akomsi štádiu právneho chaosu,“ konštatovala Žitňanská. Ministerstvo školstva by podľa nej malo v zrýchlenom režime predložiť riešenie.

„Som presvedčená o tom, že pre právnu istotu a pre to, aby sa akadémia mohla transformovať pri zachovaní právnej kontinuity a aby to bolo úplne nespochybniteľné, jediné rozumné riešenie je odložiť hlasovanie o zákone vrátenom prezidentom a aby ministerstvo prinieslo v skrátenom konaní exaktné riešenie šité na situáciu, ktorá momentálne existuje,“ povedala Žitňanská.

Odloženie hlasovania žiadala aj predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Poukázala, že v súčasnosti sú ohrozené vedecké projekty, nastane právna neistota a transformácia sa bude musieť uskutočniť odznova. „Preto žiadam, aby sme o zákone nehlasovali, ale počkali na mimoriadny výbor, ktorý sa bude konať v piatok, kde si vypočujeme obe strany – SAV aj ministerstvo a ak budeme o zákone hlasovať, tak na konci schôdze,“ povedala Remišová.

Predseda parlamentného školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) vyzval kolegov, aby v prípade SAV konali uvážlivo a zdržanlivo. „Hľadajme riešenia, ktoré pomôžu vyriešiť tento komplikovaný stav,“ uviedol s tým, že treba nájsť také riešenie, ktoré nespôsobí problémy SAV. Akadémia podľa neho potrebuje právnu kontinuitu. „Robím a budem robiť všetko pre to, aby sme transformáciu zvládli,“ doplnil.

Transformácie SAV sa týka nepriama novela zákona o vysokých školách. Podľa opozície tento „prílepok“ ohrozuje transformáciu SAV a existenciu samotnej akadémie. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) tvrdí, že SAV nechce zlikvidovať a že jej záleží na rozvoji akadémie. Tiež uvádza, že pokiaľ ide o majetky štátu, že kým nedošlo k úplnej transformácii so splnením všetkých zákonných podmienok, nemohlo dôjsť ani k prechodu majetku štátu do vlastníctva organizácií SAV. Dodala, že preto prijatie novely ani nemôže spôsobiť „skryté zoštátnenie“, ako sa uvádza v liste predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka, ktorý SAV médiám poskytla v pondelok (10.9.).

36 debata chyba
Viac na túto tému: #SAV #Lucia Žitňanská #Veronika Remišová #transformácia SAV #verejné výskumné inštitúcie