Slovensko sa neplánuje ospravedlniť krajinám, cez ktoré letel špeciál s uneseným Vietnamcom

13.09.2018 15:50
Trinh Xuan Thanh
Trinh Xuan Thanh na súde vo vietnamskom Hanoji. Autor: ,

V súčasnosti sa Slovensko neplánuje ospravedlniť krajinám, cez ktoré sa uskutočnil prelet vládneho špeciálu, na palube ktorého údajne bol aj unesený vietnamský občan Trinh Xuan Thanh, uviedol v parlamente počas pravidelnej Hodiny otázok minister financií Peter Kažimír (Smer), ktorý zastúpil ministra diplomacie Miroslava Lajčáka.

Otázku položil opozičný poslanec z SaS Martin Klus. „Či a keď, tak kedy a v akej podobe sa Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR plánuje ospravedlniť poľskej strane, prípadne aj ďalším krajinám, cez ktoré sa prelet uskutočnil, za uvedenie do omylu v súvislosti s nepravdivým zdôvodnením preletu z 26. júna 2017: Preprava ministra vnútra Slovenskej republiky s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska?“ pýtal sa poslanec.

Šéf rezortu financií v odpovedi uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí neuvádzalo partnerov vedome do omylu, napriek tomu proces v kauze podrobne sleduje a keď to bude potrebné, ministerstvo prijme potrebné kroky a opatrenia. „V súčasnosti neplánujeme ospravedlnenie žiadnej z krajín, cez ktoré sa prelet uskutočnil,“ uviedol Kažimír. Minister po otázke Klusa doplnil svoj názor, podľa ktorého vzťahy s inými krajinami má Slovensko na tak vysokej úrovni, že znesú aj nedorozumenia, ktoré neboli vedome spôsobené, bez veľkých formálnych ospravedlnení.

Klus otázku s rovnakou témou položil aj ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer). „Prečo došlo k náhlej zmene v žiadosti z 25. júna 2017 o prelet slovenského vládneho špeciálu ponad Poľsko, kedy sa v tejto ako dôvod uvádza: Preprava ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu, zatiaľ čo v zmenenej žiadosti 26. júna 2017 je dôvod ‚Preprava ministra vnútra Slovenskej republiky s delegácioiu na pracovnú cestu do Ruska‘?“ spýtal sa.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) za neprítomnú ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer) odpovedal, že rezort vnútra môže potvrdiť, že existujú dve žiadosti o prelet slovenského špeciálu ponad Poľsko. Kým v prvej žiadosti bolo uvedené, že ide o ministerský let, prepravu vietnamského ministra pre verejnú bezpečnosť, v druhej žiadosti bolo uvedené, že ide o ministerský let a prepravu vtedajšieho slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). „Ani jedna žiadosť nevysvetľuje, prečo k zmene došlo, otázku treba adresovať exministrovi Kaliňákovi,“ dodal Žiga za ministerku, ktorá je na zahraničnej pracovnej ceste.

#kauza uneseného Vietnamca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Levanduľa by Prairie Charm

Kytica Levanduľa by Prairie Charm

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk