Pellegrini oceňuje prístup rezortu obrany k modernizácii ozbrojených síl

14.09.2018 13:27
peter pellegrini
Premiér SR Peter Pellegrini. Autor: ,

Predseda vlády Peter Pellegrini oceňuje prístup rezortu obrany k modernizácii ozbrojených síl. Ako dnes uviedol na brífingu po návšteve ministerstva, príkladom je napríklad rozhodnutie o nákupe nových stíhačiek F-16.

Rezort podľa Pellegriniho okrem profesionálneho prístupu, ktorý podľa neho ocenila aj americká strana, vyrokoval aj dobré ekonomické podmienky nákupu. Čakajú nás ešte vážne rozhodnutia," povedal s tým, že obnova čaká napríklad radarové systémy alebo pozemnú techniku, vrátane nákupu bojových vozidiel 8×8 a 4×4. Takéto investície do obrany sú podľa predsedu vlády potrebné pre zabezpečenie obrany a ochrany Slovenska a jeho obyvateľov. „SR chce byť dobrým partnerom NATO, ale nerobíme to preto, aby sme boli pekní pred našimi partnermi,“ povedal s tým, že v prípade hrozieb musí byť Slovensko pripravené brániť sa, k čomu má modernizácia prispieť

Uplynulé roky boli podľa predsedu vlády poznačené ekonomickou krízou, preto aj investície do obrany boli v tomto období na nižšej úrovni. "Momentálne sa však Slovensku ekonomicky darí preto je priestor aj na investície do obrany. Tie v tomto roku podľa predsedu vlády predstavujú sumu viac ako miliardu eur. Premiér dodal, že štát počíta aj s postupným zvyšovaním platov profesionálnych vojakov.

Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že predsedu vlády na spoločnom rokovaní informoval o pozitívnych trendoch ale aj nedostatkoch. Pripustil, že historicky najväčšia modernizácia ozbrojených bude stáť obrovské množstvo finančných prostriedkov. „Ale zároveň chcem zdôrazniť, že ťažisko je položené na zabezpečenie profesionálnych vojakov s mottom ‚všetko pre vojaka‘,“ dodal.

#ministerstvo obrany #Peter Pellegrini #armáda SR #Peter Gajdoš #stíhačka F-16
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku