Priemernú hodnotu týchto faktúr potom OLAF použil na celý objem dovozov na Slovensko, a to aj spätne na roky 2013 a 2014. Slovensko sa pritom k férovým cenám odporúčaným OLAF-om dostalo až v roku 2015. „Argumentom finančnej správy teda je, že nemožno niečo vykalkulovať na základe pravidiel, ktoré predtým nefungovali,“ tvrdí minister.
Zároveň dodáva, že ide o problém viacerých krajín. Najväčší objem colných nedoplatkov kvôli podhodnoteným dovozom tovaru z Ázie OLAF vypočítal Veľkej Británii. Riešením tohto stavu je tak podľa Kažimíra iba systémové riešenie na celoeurópskej úrovni. „Buď stanoviť rizikové profily ako povinné, nielen odporúčajúce, alebo dosiahnuť s Čínou dohodu o potvrdzovaní originality faktúr,“ doplnil šéf rezortu financií.
Potvrdil tiež slová prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, že v prípade, že Európska komisia bude nedoplatky na cle od Slovenska vymáhať, budeme sa brániť súdnou cestou. Momentálne to však nie je otázkou dňa, keďže Brusel žiadne oficiálne konanie voči Slovensku v tejto súvislosti nespustil. „Nateraz odmietam špekulovať o platení či neplatení 300 mil. eur do rozpočtu Európskej únie za colné úniky. Slovensku doteraz nikto účet na zaplatenie tejto sumy nepredložil,“ dodal.