Slovenské železnice spúšťajú požičiavanie elektrických bicyklov pre cestujúcich

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa pilotný projekt požičiavania elektrických bicyklov pre ľudí cestujúcich vo vlaku. A to konkrétne na linke, ktorá spája Senec so stanicou Bratislava - Petržalka.

24.09.2018 11:48
DOPRAVA: ZSSK projekt SmartCityBike elektrický... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (5)

Nová služba bude podľa hovorcu ZSSK Tomáša Kováča v pilotnej prevádzke od pondelka 24. septembra do 12. októbra, teda 19 dní. V jednom vlaku na tejto linke bude pre ľudí k dispozícii šesť elektrických bicyklov, celkovo by ich malo byť v projekte 12. Cestujúci ich budú môcť využiť po vystúpení z vlaku na dojazd do práce či školy. Prípadne si ich môžu požičať aj na viacej dní.

Po ukončení pilotnej prevádzky chce ZSSK vyhodnotiť efektivitu a úspešnosť projektu. „Určite budeme potrebovať aj v spolupráci s partnerom vychytať všetky chyby, ktoré sú. Uvidíme, čo nás prekvapí. Ale verím tomu, že tých problémov bude čo najmenej, že ich budeme schopní vyriešiť, aby sme to pustili do prevádzky čo najskôr,“ opísal na pondelkovej tlačovej konferencii Marek Luboťka z oddelenia marketingovej komunikácie ZSSK.

Dopravca spúšťa tento projekt v spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom. Doporučený čas na požičanie bicykla sú podľa riaditeľa spoločnosti Igora Kollu tri dni a maximálne akceptovaný čas je sedem dní. Cestujúci si bude môcť bicykel požičať cez aplikáciu Antik City Bike ktorú nájde na stránke ZSSK slovakrail.sk. Na úvod je potrebné uhradiť depozit, ktorý je vratný a následne sa platí za požičanie bicykla.

Bicykel má dojazd na jedno nabitie do 45 kilometrov, pohybuje sa maximálnou rýchlosťou do 25 kilometrov za hodinu. Obsahuje aj prenosnú nabíjačku, cez ktorú sa môže dobíjať. Doba nabíjania je od troch do piatich hodín.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Železnice Slovenskej republiky #elektrobicykel