V prípade zákazu strany kotlebovcov na Najvyššom súde SR nie je stále nič nové

Najvyšší súd (NS) SR stále skúma procesné podmienky v prípade návrhu na rozpustenie strany Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorý podala Generálna prokuratúra (GP) SR v minulom roku. Zatiaľ tak nie je ani vytýčený termín rozhodovania, teda termín verejného či neverejného zasadnutia. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

24.09.2018 15:46
Marian Kotleba, Kotleba, ľsns, Foto: ,
Poslanec NR SR za stranu ĽS NS Marian Kotleba.
debata (5)

„Päťčlenný senát Najvyššieho súdu momentálne skúma procesné podmienky konania, študuje mimoriadne rozsiahly a právne náročný spisový materiál. Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty. Snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase,“ uviedla Važanová. „Senát okrem tejto veci rozhoduje aj v ďalších závažných daňových veciach, v sporoch z hospodárskej súťaže a ochrany životného prostredia. Je potrebné zdôrazniť, že správne kolégium je najzaťaženejším kolégiom najvyššieho súdu a tak nie je možné zatiaľ bližšie informovať o predpokladanom termíne rozhodnutia vo veci,“ dodala.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh na NS SR už koncom mája minulého roku. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany. „Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba ĽSNS,“ doplnila Predajňová.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #generálny prokurátor #prokuratúra #ĽSNS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy