Lekárnická komora: Skutočným expertom na lieky je lekárnik

Slovenská lekárnická komora (SLeK) zdôrazňuje, že vďaka práci lekárnika sa zlepšuje starostlivosť o pacientov. Pri príležitosti Svetového dňa lekárnikov (25.9) na to poukázal prezident SLeK-u Ondrej Sukeľ.

25.09.2018 16:45
farmaceut, lekáreň, lekárnička, lekarnik, lekaren Foto:
Slovenská lekárnická komora zdôrazňuje, že skutočným expertom na lieky je práve lekárnik. Vďaka jeho práci sa zlepšuje starostlivosť o pacientov.
debata

„Skúsenosti krajín Európskej únie poukazujú na to, že pokiaľ v zdravotníckom systéme zveríme lekárnikovi reálne kompetencie zodpovedajúce jeho kvalifikácii a spoločenskej potrebe, stáva sa z neho prirodzený kľúčový prvok skvalitňovania starostlivosti o pacientov v konkrétnom mieste a komunite, kde pôsobí,“ uviedol Sukeľ.

Podľa jeho slov takmer 5 000 členov SLeK-u verí, že „myšlienky svetového dňa farmaceutov, v slovenských podmienkach prakticky realizované hlavne každodennou kvalitnou odbornou prácou, raz nájdu svoj ohlas aj vo vedení rezortu zdravotníctva“. Pripomenul tiež, že „vo vyspelom svete hľadajú a nachádzajú možnosti, ako vedomosti lekárnikov využiť a zaplatiť v prospech pacientov a v prospech kvality zdravotníctva“.

Od roku 2017 SLeK prevádzkuje bezplatný portál, v rámci ktorého si už viac ako 6 000 pacientov overilo bezpečnosť kombinácie užívaných liekov. Títo pacienti zároveň majú možnosť objednať sa na podrobnú konzultáciu zameranú na správne užívanie liekov a ich vhodné či nevhodné kombinácie s inými liekmi a potravou v ktorejkoľvek z viac než 200 zapojených lekární.

Svetový deň lekárnikov si spoločnosť pripomína od roku 2009.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #lekárnik #SLeK
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy