Lubyová: Nechceme odoberať hokejovému zväzu dotácie kvôli logu na dresoch

26.09.2018 15:20
Martina Lubyová
Ministerka školstva Martina Lubyová. Autor: ,

Ministerstvo školstva nechce odoberať hokejovému zväzu dotácie kvôli novým reprezentačným dresom. Vyhlásila to v stredu ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nom. SNS) po rokovaní vlády. O logu majú obe strany rokovať a vysvetliť si, či v ňom skutočne je slovenský štátny znak alebo nie. Podľa ministerky to štátny znak ako taký nie je.

„Nikto nemá snahu im peniaze odoberať. Chceme si vyjasniť, či zmluva bola dodržaná. Vyzveme zväz, aby nám to prišiel vysvetliť. Zriadime zrejme nejakú komisiu na posúdenie, kde sa poradíme, či je to v súlade s ustanoveniami zmluvy. Budeme si vysvetľovať. Nepotvrdzujem, že by sme chceli hokeju odoberať peniaze,“ uviedla Lubyová.

Zmluvy však podľa nej treba plniť. Táto hovorí o sume vyše sedem miliónov eur ročne. „Dotácia sa vypláca na základe zmluvy, kde je napísané, že pri reprezentačných podujatiach majú reprezentanti povinnosť nosiť označenie príslušníkov SR. Je tam špecifikácia, logá, povinnosť mať štátny znak. Keďže je tam iný ako štátny znak, došlo k diskusii, či sú podmienky zmluvy naplnené,“ doplnila ministerka. Dodala, že pri nedodržiavaní podmienok zmluvy je možné krátenie dotácie.

Premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) mrzí, že „z nejakého dizajnérskeho počinu vzniká takáto kauza“. Odprezentované logo v ňom nevyvolalo potrebu protestovať proti nemu. Prosí všetkých, ktorí do kauzy „vstupujú a bičujú emócie“, aby sa stretli a spor nevyhrocovali.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) proti logu nič nemá. „Ale musí byť v súlade so zákonom,“ povedala po rokovaní vlády. Jej rezort rokuje so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH). „Budeme sa snažiť riešiť situáciu tak, aby bola dodržaná litera zákona,“ doplnila.

Zástupcovia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) predstavili v uplynulých dňoch svoje nové logo a dresy, v ktorých budú nastupovať reprezentačné výbery v nadchádzajúcej sezóne. Logo vychádza zo štátneho znaku, dominuje na ňom biely dvojkríž na červenom pozadí, pričom modro-biele trojvršie je vytvorené zdvihnutými hokejkami, ktoré majú symbolizovať úspech. Logo dotvára nápis HOCKEY SLOVAKIA.

#hokej #dresy #Martina Lubyová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku