Zdravotnícke pomôcky zakúpené cez zľavový klub môžu ohroziť zdravie

28.09.2018 10:01

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rámci dohľadu nad trhom so zdravotníckymi pomôckami varuje pred inzerovanými výrobkami, ktoré vyzerajú ako zdravotnícke pomôcky. Ide napríklad o načúvací prístroj, roztok do ucha na obnovenie sluchu, dekompresno–magnetický pás na chrbticu či biomagnetické vložky do topánok.

„Inzeráty vychádzajú v printových médiách a výrobky ponúkajú prostredníctvom zľavového klubu. Takéto inzeráty obsahujú nepravdivé a zavádzajúce informácie o vlastnostiach výrobkov, pričom sa odvolávajú na neznáme alebo neexistujúce osoby – na profesorov, objaviteľov či lekárov,“ upozornili odborníci.

V prípade zľavového klubu ide o zásielkový predaj telefonicky objednaných výrobkov neznámeho pôvodu, kde nie je možné zistiť výrobcu, splnomocnenca, dovozcu alebo distribútora a ani žiadne ďalšie informácie o skutočných vlastnostiach a pôvode výrobkov.

Keďže použitím takýchto výrobkov môže dôjsť k poškodeniu alebo ohrozeniu zdravia používateľa, ŠÚKL varuje občanov pred nákupom zdravotníckych pomôcok neznámeho pôvodu. „Pred kúpou zdravotníckych pomôcok odporúčame občanom si overiť, či daná pomôcka spĺňa požiadavky, ako registrácia v Európskej únii, slovenské označenie výrobku, slovenský návod na použitie, správne označenie CE,“ uvádza štátny ústav. V prípadne pochybností možno tiež ŠÚKL priamo kontaktovať.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku