Pellegrini ku kauze Vietnamca: Naozaj nevnímam, že by celé dianie ovplyvňoval Kaliňák

V prípade údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thana bol vydaný pokyn na začatie trestného stíhania. Potvrdil to hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek. K stíhaniu sa vyjadril už aj Robert Kaliňák. Premiér Peter Pellegrini v rozhovore pre Pravdu o zodpovednosti bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka špekulovať odmietol.

, , , 02.10.2018 13:17, aktualizované: 16:47
Trinh Xuan Thanh Foto: ,
Trinh Xuan Thanh na súde vo vietnamskom Hanoji.
debata (51)

„Dozorujúci prokurátor vydal pokyn na začatie trestného stíhania vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom,“ uviedol Šúrek.

Prípad na slovenskej strane dozoruje práve Krajská prokuratúra v Bratislave, na prácu vyšetrovateľov dohliadajú traja prokurátori. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer) by mohli byť výsledky z nemeckej strany známe do niekoľkých týždňov. Saková to povedala po návšteve Berlína a stretnutí s nemeckým kolegom. Vietnamec bol údajne unesený ešte počas minulého leta pomocou slovenského vládneho špeciálu. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) akúkoľvek úmyselnú účasť Slovenska dlhodobo odmieta a je pripravený spolupracovať s prokuratúrou.

Kaliňák hrozí tvrdou dohrou

„Pevne verím, že spomínaní dvaja policajti budú teraz spolupracovať s prokuratúrou, keďže tak z nepochopiteľných dôvodov neurobili už v minulosti,“ uviedol Kaliňák na facebooku. Exminister sa vyjadril, že mu veľmi „záleží, aby bol tento prípad dôsledne vyšetrený a samozrejme som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí jediní sú oprávnení prijímať závery,“ zdôraznil.

Bývalý šéf vnútra opäť odmietol akékoľvek vedomé zapojenie jeho osoby alebo štátnych orgánov na takejto akcii. „Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru,“ dodal na záver.

Premiér odmietol špekulovať o zodpovednosti Kaliňáka

Podľa premiéra Petra Pellegriniho vývoj vo vyšetrovaní signalizuje, že policajtom na Slovensku nikto nezakazoval, aby vypovedali podľa svojho vedomia a svedomia o tom, čo mohli vidieť. Podčiarkol tiež, že vyšetrovanie môže ukázať, či bol Trinh Xuan Thanh na Slovensku alebo nie.

„Naše stanovisko je veľmi jasné. V prípade, že sa ukáže, že by Slovensko bolo zneužité, a vietnamská delegácia zneužila návštevu na to, aby vyviezla zo Slovenska, zo schengenského priestoru mimo Európsku úniu nejakého svojho občana, tak to bude musieť mať vážne diplomatické konzekvencie, ktoré už avizoval aj minister zahraničných vecí. A my sa budeme musieť s Vietnamom veľmi rázne vysporiadať, lebo nie je mysliteľné, aby akákoľvek krajina mimo Európskej únie si tu, v členskom štáte EÚ, členskom štáte NATO dovolia robiť takéto aktivity,“ povedal premiér pre Pravdu.

O zodpovednosti bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) špekulovať odmietol. „Nechcem byť sudcom, na to máme súdy a prokuratúru. Ale zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že ak sa potvrdí, že dotyčný na Slovensku bol, tak bola hrubo zneužitá pohostinnosť Slovenskej republiky a služby, ktoré sme vietnamskej delegácii a vietnamskej strane poskytli,“ uviedol Pellegrini. „Z informácií, ktoré mám, naozaj nevnímam, že by ovplyvňoval celé to dianie pán bývalý minister vnútra. Ale počkajme si na vyšetrenie a na skutočnú pravdu. A padni, komu padni, to musí platiť,“ dodal predseda vlády.

Vyšetrovateľ odmietol časť trestného oznámenia

„Na základe výsledkov doposiaľ vykonaných výsluchov vyšetrovateľ Ministerstva vnútra SR, Sekcie kontroly a inšpekčnej služby úradu inšpekčnej služby odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite konajúci vo veci dňa 28. septembra 2018 uznesením odmietol časť trestného oznámenia novinárky Moniky T. a Ivana M. vo veci podozrenia zo spáchania prečinov zneužívania právomoci verejného činiteľa a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky, ktoré bolo dňa 1. októbra 2018 spoločne so spisovým materiálom doručené Krajskej prokuratúre Bratislava,“ doplnil hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Kauzu údajného únosu od 3. augusta tohto roka vyšetrujú slovenské orgány činné v trestnom konaní po tom, ako podala novinárka Denníka N trestné oznámenie. Na prípade spolupracuje aj Generálna prokuratúra SR spoločne s nemeckými a českými kolegami. Podľa jej šéfa Jaromíra Čižnára zatiaľ nie je zrejmé, aké informácie sa potvrdia či vyvrátia.

Či bolo Slovensko zapojené do únosu vedome, alebo nevedome, nie je známe

V čase údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom šéfoval rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý akékoľvek zapojenie Slovenskej republiky odmieta. Informácie o tom, že Slovensko bolo zapojené do únosu boli publikované ešte počas uplynulého letas tým, že informácie zverejnil nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa denníka už nemeckí vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že na únos vietnamského občana bol použitý slovenský vládny špeciál.

Slovenský rezort vnútra v žiadosti o prelet ponad Poľsko uviedol, že na palube lietadla bude aj minister Robert Kaliňák, ktorý však z Bratislavy neodletel. V slovenskom lietadle tak bola iba oficiálna vietnamská delegácia. Tieto informácie potvrdilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Politická opozícia v tejto súvislosti zvolala aj zasadnutie mimoriadnych parlamentných výborov, po ktorých stále nie sú známe konkrétne informácie o tom, či slovenská strana participovala na únose vedome, alebo nevedome.

V Nemecku žiadal Trinh Xuan Than o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. Trinh Xuan Thanha vo Vietname následne odsúdili na dva doživotné tresty.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza únosu Vietnamca
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy