Podľa SaS sú z napomáhania či zahladzovania činu podozriví bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, vtedajšia štátna tajomníčka a dnes ministerka vnútra Denisa Saková a šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák.
„Ministerka Saková sa ocitla v ťažkom konflikte záujmov, pretože môže zasahovať do vyšetrovania, a preto by mala funkciu dobrovoľne opustiť a netlačiť premiéra Pellegriniho k tomu, aby rozhodnutie urobil za ňu,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.
Podľa OĽaNO je dnes takmer isté, že sa stal závažný trestný čin a slovenská polícia sa len prizerala. Hnutie vyzýva ministerku Sakovú, aby odstúpila z funkcie. Predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová neverí, že by sa niečo také mohlo stať bez účasti „nejakého vysokopostaveného človeka v štruktúrach ministerstva vnútra“. Zdôrazňuje potrebu vyštrenia tohto činu a pripomína, že Saková bola v čase únosu pravou rukou vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka.
„Preukazuje sa, že skutok sa naozaj stal. Výpoveď dvoch policajtov, ktorí vypovedali, že videli zavlečenie vietnamského občana do lietadla slovenskej letky ministerstva vnútra, potvrdzuje zapletenie Slovenska do únosu vietnamského štátneho manažéra Trinh Xuan Thanha. Ministerstvo vnútra v tomto absolútne pochybilo,“ doplnilo hnutie Sme rodina, ktoré trvá na dôkladnom prešetrení celého prípadu.
Most-Híd teší posun vo vyšetrovaní únosu, trvá na svojom doterajšom postoji
Vládny Most-Híd vníma pozitívne, že po dôraznom posune v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyšetrovatelia napredujú aj v prípade únosu vietnamského občana. Strana opakuje svoje stanovisko, že ak sa potvrdí vedomá a aktívna účasť niektorých zo slovenských štátnych orgánov na únose, vie, ako má konať.
Zdôrazňuje tiež, že politici musia nechať pracovať vyšetrovateľov, políciu a prokuratúru. „To je dôležité, a nie politické vyhlásenia,“ doplnila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.