Danko: Sankcie voči Rusku zrušili Euroázijský summit v Bratislave

Tretí summit predsedov parlamentov eurázijských štátov sa mal konať v Bratislave. Na krátkom brífingu v tureckej Antalyi to potvrdil predseda NR SR Andrej Danko.

08.10.2018 20:18
debata (6)

Summit, na ktorom sa stretávajú lídri 39-tich euroázijských štátov, však pre sankcie voči Rusku dostal na Slovensku stopku. Aj preto predseda parlamentu vycestoval do Turecka, aby osobne diskutoval o možnostiach, ako zlepšiť vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskom.

O potrebe vzájomného rešpektovania sa a medzinárodného dialógu sa rozprávali dnes aj s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslavom Volodinom, s ktorým oficiálne Danko rokuje už štvrtýkrát. „Máme naozaj priateľské vzťahy, ktoré si vážim. Je mi veľmi ľúto, že tento významný summit sa mi nepodarilo pre sankcie priniesť do Bratislavy. Sankcie sú veľmi nešťastné opatrenie. Verím však, že aj potrebnou diskusiou sa nám podarí presvedčiť kompetentných, že toto významné podujatie Európska únia potrebuje,„ skonštatoval Danko po bilaterálnom rokovaní s predsedom Štátnej dumy FZ RF Vjačeslavom Volodinom.

Ako Danko zopakoval, jedinou cestou je dialóg. „Budem to opakovať stále a poviem to aj zajtra na summite: Dialóg svetových hráčov – svetových mocností, je našou jedinou možnosťou.„ Tieto slová na spoločnom brífingu potvrdil aj predseda Štátnej dumy FZ RF Vjačeslav Volodin. „Sme slovanské národy, patríme k sebe. Slovenský parlament na čele s Dankom robí maximum pre zlepšenie komunikácie Európskej únie a Ruska. Naše vzťahy sa aj vďaka tomu budú aj naďalej rozvíjať a upevňovať."

39-tka predsedov a podpredsedov národných zhromaždení bude v utorok diskutovať o ekonomickej spolupráci, životnom prostredí, trvalo udržateľnom rozvoji v Eurázii a o iných spoločných témach. Účasťou na tomto summite, chce Danko výrazne zlepšiť postavenie slovenských podnikateľov na svetovom trhu a otvoriť im dvere aj na východ od nás, kde je obrovský obchodný potenciál.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #summit #Andrej Danko #Euroázijská únia