Nástenkový tender v záverečnej fáze

, 10.10.2018 15:54
Janušek
Exminister výstavby Marian Janušek (druhý sprava) pred pojednávaním v kauze nástenkový tender na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Autor: ,

Najvyšší súd bude skúmať vôbec prvé rozsudky v ponovembrovej histórii Slovenska pre ľudí z najvyšších poschodí politiky. Špecializovaný trestný súd v októbri 2017 za tzv. nástenkový tender odsúdil dvoch bývalých ministrov výstavby za SNS na dlhoročné tresty.

Marián Janušek dostal 12-ročný trest a Igor Štefanov deväť rokov. Obaja sa proti rozsudku odvolali. „Verejné zasadnutie v trestnej veci Mariana J. a spol. je vytýčené na 15. novembra 2018. V predmetnej veci bude rozhodovať senát najvyššieho súdu 5 T,“ informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Tender na dodávateľa informačných a poradenských služieb pri využívaní eurofondov v hodnote 3,6 miliardy korún (120 miliónov eur) bol zverejnený len na korkovej nástenke umiestnenej na prvom poschodí ministerstva výstavby počas šiestich dní. V tendri zvíťazil jediný záujemca, pričom Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval porušenie zákona. Po odvolaní Janušeka ho nahradil Štefanov, ktorý o víťazovi tendra spolurozhodoval a preto bol neskôr tiež nútený odstúpiť.

Európska únia odmietla pre netransparentnosť peniaze za zákazku preplatiť. Aj napriek zrušeniu tendra dosiahla škoda údajne až 12 miliónov eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#nástenkový tender
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk