Most chce popri bonuse aj dotované pôžičky

, 12.10.2018 17:00
škola, školáci, žiaci, vyučovanie, študenti
Ilustračné foto. Autor:

Rodičia malých detí by si na budúci rok mohli polepšiť. Dostanú dvojnásobný daňový bonus na deti do šesť rokov a na stole sú aj štartovacie pôžičky pre mladých či školské autobusy zadarmo, o ktorých sa ešte rokuje.

Novela zákona o dani z príjmov z dielne poslancov koaličnej strany Most-Híd chce zaviesť dvojnásobný daňový bonus na deti do šesť rokov od apríla budúceho roka. Budúci týždeň má o nej v prvom čítaní rokovať parlament. "Najlepším opatrením je, keď ľuďom necháme viac peňazí vo vreckách, lebo oni si ich zarobili,“ povedal štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna (Most-Híd). Upozornil, že práve znižovanie daňového zaťaženia pomáha pri takzvanom tichom zdanení. "Mzdy rastú, ale tie odpočítateľné položky nerastú, a preto ľudia platia viac daní,“ povedal.

Výška daňového bonusu od 1. januára 2019 bude 22,17 eura mesačne. V prípade dieťaťa pod šesť rokov by si tak rodič mohol z daní odrátať 44,34 eura mesačne. Ročne by tak na daniach ušetril 532,08 eura. V prípade, že má dve menej ako šesťročné deti, išlo by o vyše tisíc eur ročne. Na dieťa staršie ako šesť rokov by si pritom ročne mohol naďalej odpočítať 266,04 eura.

Hranicu šiestich rokov stanovili podľa jednej z predkladateliek Irén Sárközy vzhľadom na štatistiku, ktorá ukazuje, že sociálne najohrozenejšie sú práve rodiny s malými deťmi. "Ak žena po materskej dovolenke zostane na rodičovskom príspevku, tak rodina žije z jedného príjmu,“ povedala. To sa podľa nej opakuje pri druhom dieťati.

Finančné nároky na deti rastú s vekom, čo sa zohľadňovať už nebude. "Znamenalo by to 300 miliónov eur, ak by sme dvojnásobný daňový bonus chceli rozšíriť na všetky deti,“ povedala Sárközy. Štátna kasa nepustí. V roku 2020 má Slovensko dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, čo neumožní takýto výpadok príjmov do rozpočtu. Pri strope šiestich rokov na bonus vypadne zo štátnej kasy takmer 40 miliónov na daniach z príjmu. Rok na to sa výpadok takmer zdvojnásobí.

Nárok na daňový bonus majú tí, čo zarobia ročne aspoň šesťnásobok minimálnej mzdy – v budúcom roku to bude to 3¤120 eur. Živnostníci si budú môcť zvýšený bonus odrátať až v daňovom priznaní za rok 2019. Vekový limit pre zvýhodnený daňový bonus spĺňa približne 300-tisíc detí.

Most-Híd pritom neupustil ani od plánov na takzvané štartovacie pôžičky pre mladých. "Pripravujeme to, intenzívne rokujeme s ministerstvami,“ povedala poslankyňa Sárközy. Mladé rodiny by si takto mohli výhodnejšie požičať až do sumy 15-tisíc eur. V hre zostali stále aj školské autobusy zadarmo. Opatrenie je zatiaľ v štádiu príprav. "Je to zložitejšie kvôli tomu, že tam musia byť zainteresované rôzne strany,“ povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Rokovať podľa nej treba nielen s ministerstvami, ale aj so zástupcami krajov, samospráv aj samotných škôl.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#školský autobus #pôžičky #daňový bonus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Kytica čierny flower box oranžové kvety

Kytica čierny flower box oranžové kvety

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk