Prijatím zmien vo voľbe policajného prezidenta nikto neuverí, že vláda chce odpolitizovať políciu

17.10.2018 10:38
Gábor Grendel
Poslanec za hnutie OĽaNO Gábor Grendel Autor: ,

Po prijatí návrhu, ktorým ide vláda od januára 2019 zaviesť štvorročné funkčné obdobie policajného prezidenta, nikto neuverí, že vláda chce odpolitizovať Policajný zbor. V rozprave k návrhu novely zákona o Policajnom zbore v pléne parlamentu to dnes uviedol poslanec za hnutie OĽaNO Gábor Grendel.

Priblížil, že doposiaľ sme mali zákony, ale nebolo policajtov a prokurátorov, ktorí by paragrafy uplatňovali pre každého rovnako bez ohľadu na ich postavenie, kontakty a zbierku kompromitujúcich materiálov. „Musela sa zmeniť vláda, policajné vedenie, museli odísť Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Róbert Krajmer. Funkcionári, ktorí majú prepojenie na osoby blízke podozrivému z objednávky vraždy Jána Kuciaka,“ povedal Grendel s tým, že ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) časť z nich zamestnala na ministerstve vnútra. „Tento fakt znedôveryhodní akýkoľvek dobrý zámer, s ktorým prídete,“ uviedol Grendel. Podľa neho sa vláda trasie, že po nej príde iná a že nový minister vnútra bude chcieť za policajného prezidenta niekoho iného, ako chce Smer-SD. Podľa neho to je farizejstvo.

„Viera ľudí v spravodlivosť sa dá nastoliť len skutkami. V uplynulých dňoch sa také začali diať a nie vďaka výmene paragrafov. Ak sa chcete zbaviť podozrenia, že vám ide o zabetónovanie policajného prezidenta, podporte pozmeňujúci návrh, ktorý posunie účinnosť na september 2020. To by bolo fér. Dnes totiž nikto nevie, aká vláda vznikne po voľbách v roku 2020. Ak súhlasíte s posunutím účinnosti, nikto nebude namietať. Zachovajte sa fér. Inak pokazíte dobrý dojem z udalostí z posledných dní, na ktoré ľudia tak dlho čakali,“ adresoval Grendel prítomnej ministerke vnútra, ktorá návrh novely v pléne predložila.

Podľa novely z ministerstva vnútra má po novom policajného prezidenta vymenovať do funkcie minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie šéfa polície má byť štvorročné, pričom sa o funkciu môže uchádzať ešte jedenkrát. Komisia, ktorá má posudzovať kandidátov do funkcie policajného prezidenta, má podľa novely sedem členov. „Dvoch členov komisie menuje minister vnútra a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru,“ uvádza sa v dokumente. V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie musí minister vnútra svoj návrh po novom odôvodniť a následne ho musí odporučiť brannobezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru. Zmeny sa týkajú aj pozície šéfa policajnej inšpekcie.

#novela zákona #policajný prezident
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku