Danko, ukáž prácu! Vyzývali študenti šéfa SNS

Výzvy na zverejnenie rigoróznej práce šéfa SNS a predsedu Národnej rady Andreja Danka v stredu podvečer zaznievali na bratislavskom Šafárikovom námestí, kde sídli aj centrála SNS.

18.10.2018 08:01
PROTEST: Andrej, ukហprácu Foto: ,
Študenti držia diplomové práce pred sídlom strany SNS počas protestu "Andrej, ukáž prácu".
debata (400)

Zhromaždenie zorganizovala študentská iniciatíva Nie je nám to jedno, prišlo naň niekoľko desiatok ľudí. Podujatie bolo podpornou akciou pre protest, ktorý sa v stredu večer uskutočnil v Banskej Bystrici, kde Danko titul JUDr. získal.

Nespokojnosť s utajovaním rigoróznej práce Andreja Danka vyjadrilo v parku pred rektorátom Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici približne 50 študentov a pedagógov. „Odhoď pózku, ukáž rigorózku! Andrej nehanbi sa!“ vyzýval transparent jedného z účastníkov. Pedagógovia Filozofickej fakulty UMB prečítali vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú a odmietajú všetky neetické praktiky. Ďalší rečníci vyzvali Andreja Danka, aby dokázal, že oprávnene používa titul JUDr. Niektorí študenti priniesli svoje záverečné práce s tým, že oni sa za ne nehanbia.

zväčšiť Účastník protestu Danko ukáž prácu! v parku... Foto: SITA, Jakub Julény
PROTEST: Danko ukហprácu! Účastník protestu Danko ukáž prácu! v parku pred rektorátom Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

Podľa predstaviteľov iniciatívy Andrej Danko bez udania riadneho dôvodu už týždne odmieta širokej verejnosti ukázať svoju rigoróznu prácu, na základe ktorej získal titul, s ktorým verejne vystupuje. „Existujú však záznamy o práci s rovnakým názvom a rovnakým počtom strán. Preto žiadame, aby svoju prácu sprístupnil prostredníctvom médií všetkým občanom Slovenska. My sa za svoje práce nehanbíme. Ak nemá dosť odvahy pochváliť sa s tou svojou a vyvrátiť tak podozrenia z plagiátorstva a iného, nemá nárok byť druhým najvyšším ústavným činiteľom,“ uviedli organizátori Juliána Horváthová a Martin Kotovský.

Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) vyštudoval a získal titul Mgr. predseda Národnej rady SR Andrej Danko, doktorský titul získal na pôde Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Svoju rigoróznu prácu však sprístupnil len okruhu oprávnených osôb. Podľa medializovaných informácií vznikli práce s rovnakým názvom a témou. Jedna z nich v roku 1999, teda o rok skôr, na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave. Vedenie UMB vyzvalo Danka na zverejnenie jeho rigoróznej práce, ten odkázal, že dokument nie je utajený a kompetentní majú k nemu prístup.

400 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko