Minister Kažimír návrh o hazarde stiahnuť nemieni, zmeny však pripúšťa

Minister financií Peter Kažimír stiahnutie návrhu nového zákona o hazardných hrách z rokovania parlamentu odmieta, je však otvorený diskusii o pozmeňujúcich návrhoch. V rámci prvého čítania tak reagoval na požiadavky časti opozície od poslancov OĽaNO, ktorí žiadali návrh vrátiť predkladateľovi na prerobenie. Vyčítajú mu najmä nedostatočnú ochranu hráčov hazardných hier.

18.10.2018 13:56
Peter Kazimir, Foto: ,
Minister financií Peter Kažimír.
debata (1)

„Nový zákon nie je na sprísnenie hazardu, ale zákon za hazard. Má vážne nedostatky a preto žiadam, aby sa hlasovalo o tom, že vládny návrh zákona o hazarde má byť vrátený predkladateľovi na prepracovanie,“ vyhlásila poslankyňa za OĽaNO Anna Verešová. V návrhu jej pritom chýbala aj analýza jeho sociálnych vplyvov, najmä na rodiny.

Šéf rezortu financií Peter Kažimír však túto rétoriku odmieta. Návrh podľa neho prináša viacero prvkov, ktoré zvyšujú ochranu hráčov a taktiež sprísňujú reguláciu hazardu. Spomenul napríklad právo samosprávy zakázať prevádzku hazardných hier na jej území podľa jej uváženia počas 12 dní do roka.

Čo sa týka internetového hazardu, je podľa ministra lepším riešením legalizácia hazardných hier na internete a ich následná regulácia, ako nečinné prizeranie sa na využívanie v súčasnosti na Slovensku nelegálnych zahraničných serverov s hazardom tisíckami slovenských užívateľov. „Nie sme schopní regulovať internet ako čínski komunisti,“ tvrdí.

Opoziční poslanci však privítali prístup ministra, ktorý je otvorený ďalšej diskusii a pripúšťa zmeny návrhu cez pozmeňujúce návrhy v druhom čítaní. „Avizujem, že ten zákon ešte prejde nejakými zmenami, na ktorých sa bude pracovať aj spolu s niektorými poslancami, ktorí vystúpili teraz v rozprave. Či už pri budovaní úradu, kontrolnej oblasti, alebo regulácii marží a podobne. Avizujem možnosť komunikovať o úplne konkrétnych veciach,“ povedal.

Návrh zákona o hazardných hrách má umožniť súkromným domácim spoločnostiam, ako aj firmám z Európskej únie uchádzať sa o licencie na hazardné hry na internete. Podľa aktuálnej legislatívy má totiž na prevádzkovanie týchto hier monopol národná lotériová spoločnosť Tipos. S novými pravidlami pritom súvisí aj nové vymedzenie druhov hazardných hier a vymedzenie novej štruktúry a hierarchie licencií. Novinkou má byť aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý má mať kontrolu hazardu na starosti.

Nový zákon zavádza novinky aj v oblasti ochrany hráčov. Zvyšuje sa napríklad minimálny počet výherných prístrojov v prevádzke na 15 kusov a obmedzujú sa prevádzkové hodiny herní s tým, že v čase od 3:00 do 10:00 bude hranie zakázané. Rozširujú sa tiež kompetencie obcí, ktoré napríklad budú môcť počas dvanástich dní v roku zakázať niektoré druhy hazardných hier. Obce tiež po novom rozhodnú o tom, či budú mať herne v blízkosti škôl alebo škôlok.

Z novej legislatívy by mal pritom ťažiť aj rozpočet. Za udelenie licencií a z následných poplatkov by malo podľa prepočtov rezortu financií v budúcom roku do verejných zdrojov pribudnúť vyše 64 mil. eur, v roku 2020 dodatočných takmer 25 mil. eur. Na druhej strane zriadenie nového úradu si vyžiada ročné náklady zhruba 6 mil. eur. Nový zákon má navrhovanú účinnosť od 1. marca budúceho roka a schváliť ho musí ešte Národná rada SR.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kažimír #hazard
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy