Poslanci nezmenili spôsob voľby ústavných sudcov

Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. V pléne NR SR totiž v utorok neprešla novela Ústavy SR, ktorá mala do tohto procesu zaviesť niekoľko noviniek. Za zmenu najvyššieho zákona štátu hlasovalo len 55 poslancov zo Smeru, SNS a Mosta-Híd. Viacero koaličných poslancov sa zdržalo, nepridala sa ani opozícia.

23.10.2018 23:29 , aktualizované: 24.10.2018 00:19
debata (132)

Neúspešné hlasovanie bolo spôsobené tým, že poslanci ani na druhý pokus napriek snahe neopravili zmenu účinnosti prechodných ustanovení. Podporilo ich len 81 poslancov, minimom bolo 90.

Ešte predtým sa však počítalo s tým, že ústava sa napokon bude meniť. V pléne totiž prešiel aj s podporou časti opozície 98 hlasmi dôležitý pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer). Ten spočíval v tom, že ak kandidát na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR získa od poslancov aspoň 90 hlasov, stane sa ústavným sudcom automaticky a do rúk prezidenta len zloží sľub. Ak by ich bolo viac, rozhodujúce malo byť poradie podľa počtu získaných hlasov. Naopak, ak by sa takýmto spôsobom neobsadili všetky voľné miesta na Ústavnom súde, v druhom kole sa malo pristúpiť k voľbe kandidátov nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov, po dvoch na každý voľný post, z ktorých mal prezident vybrať sudcov.

Samotná vládna novela ústavy, ktorú predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), hovorila o sprísnení kvalifikačných predpokladov na vymenovanie ústavných sudcov. Novela mala zaviesť ústavný predpoklad spočívajúci v tom, že dotknutá osoba musí byť všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a taktiež sa zavádza ústavný predpoklad súvisiaci s morálnou integritou dotknutej osoby spočívajúci v tom, že daná osoba svojím doterajším životom dáva záruku, že funkciu sudcu Ústavného súdu bude vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.

Neschválená Novela Ústavy SR riešila aj otázku odchodu sudcov do dôchodku, keď zavádza zánik funkcie sudcu všeobecného súdu pri dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov.

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov tak bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie. Na zvolenie kandidáta bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. Gál novinárom po hlasovaní povedal, že mu je veľmi ľúto, že novela ústavy neprešla.

Opozícia vyčítala koalícii hlasy ĽSNS

Spojenectvo s ĽSNS ako aj údajné dláždenie cesty šéfovi Smeru Robertovi Ficovi na Ústavný súd SR vyčíta opozícia vládnej trojke. Emotívna rozprava prišla na rad po tom, ako došlo k chybnému hlasovaniu súvisiacemu s účinnosťou novely Ústavy SR.

Ešte predtým 98 hlasmi prešiel pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer), ktorý poslancom umožní zvoliť priamo ústavného sudcu, ak ten získa aspoň 90 hlasov. V takom prípade by bol z procesu vynechaný prezident. Za Madejov návrh hlasovali poslanci Smeru okrem Mareka Maďariča, Mostu-Híd okrem Petra Kresáka a všetci poslanci SNS. Ku koalícii sa pridali aj Sme rodina a ĽSNS. Následne došlo k spomínanej chybe a aby mohla byť odstránená, ešte pred samotným hlasovaním musela byť opätovne otvorená rozprava.

Opozícia to využila na to, aby skritizovala prijatie Madejovho návrhu. „Práve nám unášajú na veľmi dlho ústavný súd a znásilňujú pri tom ústavu. Smer, SNS, Most-Híd a Sme rodina. Prezidenta postavili úplne mimo. A Robert Fico je čoraz bližšie k naplneniu cieľa svojej ďalšej päťročnice,“ uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Líder Mostu-Híd Béla Bugár kritiku za hlasovanie svoje strany neberie. „Opozícia a prezident Andrej Kiska stále hovorili, že je tu podpriemerný návrh. Tak tu teraz máte nadpriemerný návrh,“ povedal.

Hlasovanie Sme rodina zase obhajoval Milan Krajniak. Zdôraznil, že on považuje Madejov návrh za dobrý, a preto zaň hlasoval. Na druhej strane zdôraznil, že za Fica ako prípadného kandidáta na ústavného sudcu hlasovať nebude.

Podpredseda SaS vyzýval, aby si všetci toto hlasovanie zapamätali. „Bolo to po prvýkrát, čo bez hanby Fico, Danko a Bugár vzali Kotlebu pod pazuchy, odišli spolu dozadu a skončili v zadnom trakte predsedu NR SR a tam to spolu vykšeftovali. Láme sa história,“ myslí si.

132 debata chyba
Viac na túto tému: #NRSR #voľba ústavných sudcov