SaS vyzýva Danka, aby do týždňa zverejnil svoju rigoróznu prácu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) má do piatka 2. novembra čas, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu, vďaka ktorej získal v roku 2000 titul JUDr., a očistil tak svoje meno. Ak to v tomto termíne neurobí, na pôde NR SR bude čeliť opozičnému pokusu o odvolanie. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) s tým, že potrebné podpisy na iniciovanie schôdze sú už zozbierané. Pridali ich aj poslanci OĽaNO, Sme rodina a nezaradení okolo Miroslava Beblavého a Martina Poliačika.

26.10.2018 10:52 , aktualizované: 11:22
tk, opozicia, Remisova, Galko, Sulik, Foto: ,
Predseda SaS Richard Sulík.
debata (143)

„Existujú dva dôvody na jeho odvolanie. Jednak sú to pochybnosti okolo jeho rigoróznej práce, a zároveň sú to jeho proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. Zároveň sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné,“ povedala Ďuriš Nicholsonová.

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka sú vážne podozrenia, že Danko používa titul JUDr., aj keď naň nemá nárok. „Už niekoľko týždňov nepredložil svoju prácu a nevie dôveryhodne vysvetliť, prečo ju obhajoval v Banskej Bystrici, keď študoval v Bratislave. Toto je vážny problém. Slovensko je členom EÚ, sme súčasťou civilizovaného sveta, kde hochštapleri nemajú vo vysokej politike čo robiť. Nemá čo robiť na čele NR SR,“ myslí si Sulík.

Zároveň aj on považuje hlásenie sa Danka k centralizácii moci za nebezpečné. „Má v sebe gény diktátora a zakrýva to čoraz menej. Keď mu to nevedia vysvetliť koaliční partneri, musí to urobiť opozícia,“ dodal Sulík.

Danko Sulíkovu posadnutosť ním nechce komentovať

„Líder SaS Richard Sulík je človek, ktorý v súkromnom a aj profesionálnom živote niekoľkokrát prekročil hranice slušnosti a odbornosti.“ Vyhlásil to predseda NR SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na výzvu liberálov, aby do týždňa zverejnil svoju rigoróznu prácu. „Jeho posadnutosť mnou a aj Slovenskou národnou stranou nebudem komentovať,“ odkázal Danko.

Andrej Danko na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) vyštudoval a získal titul Mgr., doktorský titul získal na pôde Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Svoju rigoróznu prácu sprístupnil len okruhu oprávnených osôb. Podľa medializovaných informácií vznikli práce s rovnakým názvom a témou. Jedna z nich v roku 1999, teda o rok skôr, na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave. Vedenie UMB vyzvalo Danka na zverejnenie jeho rigoróznej práce, ten odkázal, že dokument nie je utajený a kompetentní majú k nemu prístup.

143 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #strana SaS