Kiska: Štefánik patrí právom k zakladateľom Československa

28.10.2018 10:21
SR Bratislava CSR100 R2018 Štefánik výročie...
Pietny aktu kladenia vencov k soche M. R. Štefánika v rámci osláv 100. výročia vzniku Československej republiky v Bratislave. Autor: ,

Generál Milan Rastislav Štefánik patrí právom spolu s Tomášom G. Masarykom a Edvardom Banešom k absolútnym zakladateľom Československa. Skonštatoval to prezident SR Andrej Kiska po položení vencov k soche M. R. Štefánika v Bratislave pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR.

„Bez osoby Milana Rastislava Štefánika by Československo ako také určite nevzniklo. Jeho podiel na vzniku Československa je obrovský. To, že zorganizoval Československé légie, ako keby prvú československú armádu, dalo obrovskú legitimitu všetkým rokovaniam, ktoré potom nasledovali,“ zhodnotil Kiska.

Pietny
		akt kladenia vencov k soche M.
		R....
Zľava
		predseda Národnej rady SR Andrej Danko
		a...
+2Pietny aktu kladenia
		vencov k soche M.
		R....

Hoci bol Štefánik po vzniku štátu ospevovaný a neskôr sa totalitný režim snažil jeho meno z pamäti národa vymazať, podľa Kisku sú jeho „duch a myšlienky“ stále živé. „Chcel by som parafrázovať jeho slová a povedať, že my všetci, všetci občania, ktorí chcú lepšie Slovensko, a myslím si, že to platí aj pre Česko, a nie sú ochotní priložiť ruku k dielu a pomôcť, si ho nezaslúžia,“ poznamenal Kiska. Je preto presvedčený, že by občania mali spraviť všetko preto, aby zo Slovenska a Česka vytvorili moderné a sebavedomé krajiny, na ktoré je každý občan hrdý. „Na ceste sme už obrovský kus prešli,“ dodal Kiska.

Danko: Priateľské rozdelenie Česko-Slovenska v roku 1992 oceňuje celý svet

Priateľské rozdelenie Česko-Slovenska v roku 1992 oceňuje celý svet. Poukázal na to predseda Národnej rady SR Andrej Danko po položení vencov k soche generála M. R. Štefánika v Bratislave pri príležitosti 100. výročia ČSR.

„Tak, ako sme sa my naozaj priateľsky rozišli v roku 1992, dnes oceňuje celý svet. Naše správanie sa, vzájomná úcta je príkladom aj pre okolité štáty. Vidím to aj na zahraničných cestách, ako to štáty, ktoré také šťastie nemali pri rozchodoch, oceňujú,“ skonštatoval Danko.

Pri soche generála M. R. Štefánika zároveň zdôraznil dôležitosť vyjadrenia úcty jednému zo zakladateľov Československa. „Je veľká škoda, že generál Milan Rastislav Štefánik nás tak skoro opustil. Naše národy ho potrebovali najmä v ťažkých rokoch, v roku 1938. Myslím si, že by ešte veľa pre nás všetkých urobil,“ podotkol Danko.

Slovenská a Česká republika si pripomínajú 100. výročie vzniku ČSR. Traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia sa v nedeľu zúčastňujú na oficiálnych oslavách výročia v Prahe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Andrej Kiska #M. R. Štefánik #100 rokov vzniku ČSR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku