Pellegrini si nemyslí, že 30. október bude štandardný štátny sviatok, prijatie eura označil za správne

28.10.2018 15:01, aktualizované: 16:15
pellegrini
Premiér Peter Pellegrini. Autor: ,

Premiér Peter Pellegrini (Smer) si nemyslí, že sa na Slovensku stane 30. október štandardným štátnym sviatkom. Uviedol to v nedeľnej mimoriadnej spoločnej relácii 100 let/rokov, ktorú vysielali TV Markíza a TV Nova. Tento deň tak ostane tohtoročným jednorazovým štátnym sviatkom, ktorým si Slováci v súvislosti s výročím ČSR pripomenú podpísanie Martinskej deklarácie.

„Nemyslím si to, aj keď mám pozitívny vzťah k štátnym sviatkom, pretože štátnymi sviatkami a oficiálnymi oslavami vzbudzujete trocha národnú hrdosť. Na druhej strane je na Slovensku vedená veľká diskusia, že máme množstvo štátnych sviatkov,“ poznamenal Pellegrini.

Je však presvedčený, že Slováci si vážia to, čo sa stalo v roku 1918. Avšak na margo toho, že vznik spoločného štátu si štátnym sviatkom pripomínajú len v Českej republike a na Slovensku je to len pamätný deň, poznamenal, že tak o tom rozhodli predchodcovia. „Myslím si, že vtedy, keď sa rozhodovalo o tom, čo bude a nebude štátny sviatok, tak v tom bolo možno viacej emócií, viacej historických pohľadov a videní. Nerád sa vraciam k týmto udalostiam,“ skonštatoval premiér.

Zopakoval, že pre neho je dôležitejšie, čo nosia ľudia v srdci, ako to, čo je napísané v kalendári. „Pretože môžete mať štátny sviatok, ak si to vnútorne nevážite a neprežívate, tak je to len formalita,“ dodal Pellegrini.

Rozhodnutie prijať euro

„Som rád, že toľko Slovákov považuje euro za svoju menu a netrpí sentimentom za starými korunami. Málokto už mentálne prepočítava na slovenskú korunu,“ poznamenal Pellegrini. Slováci si podľa neho na medzinárodnú menu zvykli a prijali ju za vlastnú.

Podľa neho je zároveň pre našu krajinu bezpečnejšie, ak je členom eurozóny. „Pre Slovensko ako malú ekonomiku, ktorá by disponovala vlastnou, ale malou menou, je bezpečnejšie byť vo veľkom klube, ktorý dokáže lepšie reagovať na asymetrické šoky alebo prípadné krízy,“ skonštatoval premiér. Je presvedčený, že krajina takéto prípady dokáže zvládnuť lepšie v spoločnom klube ako samostatne.

Euro nepovažuje za politický nástroj, ani nevníma tlak na krajiny, ktoré nie sú súčasťou eurozóny. Treba tiež podľa neho rešpektovať aj rozhodnutia krajín, ktoré euro neprijali. Na zavedenie novej meny sa treba podľa premiéra pozerať prvotne z ekonomického a odborného pohľadu a netreba do toho vnášať emócie či politiku. Súhlasí však s tým, že eurozóna by mala prejsť istou reformou.

Euro pre Babiša nie je téma

O reforme eurozóny hovorí aj český premiér Andrej Babiš. Podľa neho sa totiž z eurozóny, ktorá bola pôvodne ekonomickým projektom, stal projekt politický. Jej členmi sú aj zadlžené krajiny, nerešpektujúce niektoré pravidlá a rozpočtovo nezodpovedné. „Mne by prekážalo, keby sme tam boli. Som rád, že sme nezávislí,“ povedal Babiš.

O tom, kedy by výhľadovo mohlo Česko niekedy prijať euro alebo si zvolí dánsky či švédsky model, zatiaľ český premiér nepremýšľa. Dôležitý je momentálne pre neho kurz českej koruny a zdôraznil, že prípadné zavedenie eura v Českej republike nie je momentálnou témou. Podľa neho sa treba baviť skôr o Schengene, bezpečnosti Európy či migrácii. „Nie je to téma. Keby sme išli do eurozóny a prepočítavali by sme ako Slováci, ľudia by mali pocit, že sú bohatí, ale čo naše firmy, ako by skončili?“ odpovedal na otázku, či je vylúčené, že by Česká republika kedykoľvek prijala euro.

#Andrej Babiš #Peter Pellegrini #100 rokov vzniku ČSR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku