V Martine si pripomenuli podpis Deklarácie slovenského národa

Celoslovenské oslavy 100. výročia Deklarácie slovenského národa v Martine sa začali v utorok pietnym aktom kladenia vencov pred historickou budovou bývalej banky Tatra v Martine. Na jej priečelí je pamätná tabuľa, ktorá pripomína prijatie Deklarácie 30. októbra 1918.

30.10.2018 10:56, aktualizované: 16:11
SR Deklarácia slovenského národa oslavy... Foto: ,
Celonárodné oslavy k 100. výročiu podpisu Deklarácie slovenského národa 30. októbra 2018 v Martine. Na snímke vojak čestnej stráže počas pietneho aktu kladenia vencov k pamätnej tabuli Martinskej deklarácie.
54

Výročie prijatia Deklarácie si uctili prezident SR Andrej Kiska, prezident ČR Miloš Zeman, predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko, predsedu Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček, predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štech, predseda vlády SR Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš a minister obrany SR Peter Gajdoš.

Kiska: Za vznikom ČSR boli stovky osobností, patrí im vďaka

Za vznikom Československa boli stovky osobností, za ich odvahu a odhodlanie im patrí naše uznanie a vďaka. Prezident SR Andrej Kiska to uviedol v príhovore počas slávnostného programu k 100. výročiu prijatia Deklarácie slovenského národa a vzniku ČSR.

Vo svojom príhovore Kiska pripomenul tŕnistú cestu ku vzniku prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov, jednotlivé dejinné udalosti, ktoré tvorili mozaiku historického projektu. Zvýraznil práve udalosť z 30. októbra 1918 vo vtedajšom Turčianskom svätom Martine.

„Približne 200 osobností sa tu stretlo, aby v Deklarácii slovenského národa deklarovali právo na sebaurčenie slovenského národu a vôľu žiť v spoločnom štáte s českým národom. Povedzme otvorene, že tieto osobnosti to mali ťažké, boli perzekvované, boli väznené, no bojovali za práva nás Slovákov, preto prosím, vzdajme úctu otcom Martinskej deklarácie,“ zdôraznil Kiska.

Pripomenul aj cestu Slovákov a Čechov od roku 1918 až po rozchod a vznik samostatných štátov v roku 1993. „Možno to bolo vtedy aj nostalgické, ale aj sprevádzané nádejou, že sa opäť stretneme. Podarilo sa, sme v jednom úžasnom projekte Európskej únie a naši ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť, kde chcú žiť, študovať a pracovať,“ povedal prezident.

Pellegrini: V Martine vznikli základy súčasnej samostatnej SR

Práve v Martine vznikli politické iniciatívy, ktoré zásadne zmenili osud slovenského národa a vytvorili predpoklady, aby sme mohli samostatne žiť a samostatne niesť zodpovednosť za svoju budúcnosť. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) to uviedol v príhovore počas slávnostného programu k 100. výročiu prijatia Deklarácie slovenského národa a vzniku ČSR.

„Osobnostiam, ktoré sa o to pričinili, patrí náš veľký rešpekt a veľká vďaka,“ zdôraznil premiér. „Boli to ľudia, ktorí chceli slúžiť slovenskému národu. Bez ich politickej odvahy a ochoty bojovať by sme tu dnes nestáli,“ dodal. I preto je podľa neho nevyhnutné, aby osobnosti, ktoré sa pričinili o prijatie Deklarácie slovenského národa, boli považované za historických hrdinov s patrične preukazovanou úctou. To isté platí podľa Pellegriniho aj o samotnej slovenskej štátnosti. „Buďme my Slováci hrdí na vlastný štát, nepovažujme jeho vznik za historickú samozrejmosť, berme to ako vzácnosť, ktorú si musíme navždy chrániť, brániť a ďakovať za ňu,“ zdôraznil.

Pellegrini je presvedčený, že odkaz Martinskej deklarácie má aj iný, pre súčasnosť nemenej podstatný kontext. „Musíme si uvedomiť, že môžeme mať akýkoľvek politický projekt či ideu, ak nezískame podporu verejnosti, nemôže sa nám tento projekt podariť,“ upozornil. „Svet sa mení, prichádzajú nové výzvy. Bez spoločného zomknutia sa pre štát a národ a jeho budúcnosť sa nikdy nepohneme ďalej,“ vyhlásil. Vyzval k ukončeniu politických hádok, ktoré prerastajú do nevraživosti a z vecnej roviny sa presúvajú do medziľudských konfliktov. „Toto nie je cesta pre Slovensko a náš národ,“ zdôraznil premiér.

Danko: Vznik ČSR bol pre Slovákov výrazným medzníkom

Československá republika významným spôsobom podnietila všestranný rozvoj slovenského národa. Po sto rokoch môžeme úprimne vyhlásiť, že vznik spoločného štátu bol pre Slovákov výrazným medzníkom, uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v príhovore počas slávnostného programu k 100. výročiu prijatia Deklarácie slovenského národa a vzniku ČSR.

Danko v prejave pripomenul udalosti spred sto rokov, osobnosti a ich myšlienky, ktoré mierili k prijatiu Deklarácie slovenského národa. V Uhorsku pre nás už nebola budúcnosť, museli sme ísť ďalej, povedal Danko o ceste, ktorú slovenský národ nastúpil na sklonku októbra 1918. Deklaráciou slovenského národa Slováci okrem vôle spolužitia s českým národom vyjadrili vieru, že v budúcej Európe nájdu svoje miesto ako slobodný a suverénny národ, zdôraznil.

V súvislosti s prvou republikou a ďalším trvaním spolužitia Čechov a Slovákov v jednom štáte poznamenal, že československý národ síce nevznikol, zato sa však zrodili úžasné spoločné rodinné väzby a priateľstvá na život a na smrť. Dodnes sú naše vzťahy nadštandardné, práve tieto vzťahy i náš pokojný rozchod na začiatku 90. rokov vzbudzujú rešpekt na celom svete, sme príkladom vyspelosti a kultúrnosti. poznamenal Danko.

Odkaz udalostí z októbra 1918 v kontexte ich 100. výročia využil Danko i na k výzvu k ohľaduplnosti, vzájomnej úcte, ale aj k patričnému sebavedomiu, ktoré i v budúcnosti preukážu, že Česi a Slováci sú životaschopné národy. Dnešné výročie spoločnej štátnosti nech je odrazom k ďalším rokom slobody, materiálnej a duchovnej prosperity, vyhlásil predseda parlamentu.

Vytvorenie Československa ocenili Zeman aj Babiš

Česi a Slováci si vďaka vzniku Československej republiky zachovali národnosť, jazyk a mohli sa slobodne rozvíjať. Prezident Českej republiky Miloš Zeman to uviedol v utorok v Martine v príhovore počas slávnostného programu k 100. výročiu prijatia Deklarácie slovenského národa a vzniku ČSR.

Pripomenul, že obom národom hrozilo odnárodnenie – Čechom germanizácia, Slovákom maďarizácia. „Na svete nie sú bližšie národy ako český a slovenský. A nejde iba o jazykovú podobnosť. Preto verím, že v rámci Európskej únie budeme spolu dlhé roky. Podobne, ako som pred dvoma dňami zaželal na Pražskom hrade českému národu šťastnú budúcnosť, to isté želám aj vám. Želám vám lásku, šťastie, priateľstvo a šťastnú budúcnosť,“ povedal Zeman.

Český premiér Andrej Babiš zdôraznil, že Slováci sa za jedno storočie stali z utláčaného národa Rakúsko-Uhorska sebavedomým a nezávislým štátom. „Členom EÚ a NATO, ktorý prosperuje, na ktorého by boli signatári Martinskej deklarácie bezpochyby hrdí. Zhromaždenie na tomto mieste presne pred sto rokmi ukázalo, že Slováci sú svojbytným národom, ktorý chce zobrať osud do vlastných rúk,“ podotkol Babiš.

Bez spojenia našich dvoch národov by podľa neho vlastné sebaurčenie v povojnových rokoch nedosiahol ani jeden. „Spoločne sme to ale dokázali. Spoločnú minulosť, ktorá trvala úctyhodných 75 rokov, chápem ako záväzok voči občanom Českej aj Slovenskej republiky. Nie sú lepšie vzťahy v Európe ani vo svete, než medzi Českou a Slovenskou republikou, medzi našimi národmi. Nech zostanú navždy,“ dodal český premiér.

Saková: Pred 100 rokmi sa v Martine začala nová etapa našich dejín

Pred 100 rokmi sa začala dlhá a neľahká cesta, ktorá viedla k tomu, že Slovensko je dnes suverénna a bezpečná krajina, ktorá má so svojimi susedmi nadštandardné priateľské vzťahy, prejavujúce sa napríklad aj spoluprácou krajín v rámci V4. Pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa v Martine to uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer).

„Poďakovanie za to patrí aj tým slovenským politikom, ktorí sa pred 100 rokmi zišli v Martine a svojím rozhodnutím začali novú etapu slovenských dejín,“ upozornila ministerka na sociálnej sieti, ktorá vyzvala, aby aj 100-ročné jubileum deklarácie podnietilo k hrdosti a úcte ku krásnej krajine, akou Slovensko je.

Martin je v utorok centrom celoslovenských osláv 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa (30. októbra 1918), ktorou sa Slováci prihlásili k samourčovaciemu právu česko-slovenského národa, čím vyjadrili požiadavku vytvorenia spoločného štátu. Zároveň ustanovili Slovenskú národnú radu (SNR) ako jediný orgán, oprávnený vystupovať v mene slovenského národa.

Slávnosť, na ktorej sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia SR i ČR, nadväzuje na víkendové podujatia (27.-28.10.), ktoré v českých i slovenských mestách a obciach pripomenuli 100. výročie vzniku ČSR, prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Súčasťou oficiálnych osláv je okrem programu v Martine i večerný galakoncert Slovensko v srdci Európy v Ružomberku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
54 debata chyba
Viac na túto tému: #Deklarácia slovenského národa #vznik prvej ČSR