Pred druhou budovou Matice slovenskej v Martine odhalili bustu Matúša Dulu

30.10.2018 17:50
MARTIN: Odhalenie busta Matúš Dula
Busta predsedu Slovenskej národnej rady 1918 a predsedu Matice slovenskej Matúša Dulu pred II. budovou Matice slovenskej. Autor: ,

Bustu Matúša Dulu, bývalého predsedu Slovenskej národnej rady a Matice slovenskej, odhalili v utorok pred druhou budovou Matice slovenskej v Martine pri príležitosti osláv storočnice prijatia Deklarácie slovenského národa a vzniku prvej Československej republiky.

Dula bol podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) jedným z najvýznamnejších slovenských politikov. „Je pre mňa neskutočná česť, že som mohol byť na odhalení busty, ktorú si právom zaslúži. Úžasnú vetu, ktorú povedal: ‚Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, musíme ísť svojou cestou‘, by sme si mali všetci pamätať. Bez ľudí ako Matúš Dula by nebolo ani dnešné slobodné Slovensko. Je jeden z dejateľov, ktorí si zaslúžia oveľa častejšie pripomínanie,“ povedal Danko.

Predseda Matice slovenskej Marián Gešper doplnil, že práve Dula zvolal v máji 1918 do Martina slovenských politikov, ktorí schválili uznesenie o sebaurčovacom práve Slovákov a vytvorení spoločného štátu s Čechmi. „Aj vďaka nemu bola 30. októbra 1918 Slovenskou národnou radou prijatá Deklarácia slovenského národa. Bol skutočne výnimočnou postavou našich národných dejín. Musíme si uvedomiť, že prebral ideovo-národnú štafetu po hurbanovskej generácii, štúrovcoch a veľmi dôstojne bojoval za slovenské národné práva,“ podotkol Gešper.

Odhalenie busty Matúša Dulu v Parku sv. Cyrila a Metoda má podľa neho aj inú symboliku. „Po oživotvorení Matice slovenskej v roku 1919 sa stal jej spolupredsedom. Bol tiež jedným z iniciátorom postavenia druhej matičnej budovy v Martine v rokoch 1924 1926. Jeho cesta ako národne orientovaného politika sa začala na zakladajúcom valnom zhromaždení Matice slovenskej v roku 1863. Neskôr ako inšpektor sučianskej evanjelickej cirkvi bojoval proti zatvoreniu Matice slovenskej uhorským režimom. Som presvedčený o tom, že Matúš Dula je pre slovenský národ veľkou inšpiráciou a príkladom hodným nasledovania,“ dodal predseda Matice slovenskej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Martin #Matúš Dulla #Deklarácia slovenského národa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku