Dula bol podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) jedným z najvýznamnejších slovenských politikov. „Je pre mňa neskutočná česť, že som mohol byť na odhalení busty, ktorú si právom zaslúži. Úžasnú vetu, ktorú povedal: ‚Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, musíme ísť svojou cestou‘, by sme si mali všetci pamätať. Bez ľudí ako Matúš Dula by nebolo ani dnešné slobodné Slovensko. Je jeden z dejateľov, ktorí si zaslúžia oveľa častejšie pripomínanie,“ povedal Danko.
Predseda Matice slovenskej Marián Gešper doplnil, že práve Dula zvolal v máji 1918 do Martina slovenských politikov, ktorí schválili uznesenie o sebaurčovacom práve Slovákov a vytvorení spoločného štátu s Čechmi. „Aj vďaka nemu bola 30. októbra 1918 Slovenskou národnou radou prijatá Deklarácia slovenského národa. Bol skutočne výnimočnou postavou našich národných dejín. Musíme si uvedomiť, že prebral ideovo-národnú štafetu po hurbanovskej generácii, štúrovcoch a veľmi dôstojne bojoval za slovenské národné práva,“ podotkol Gešper.
Odhalenie busty Matúša Dulu v Parku sv. Cyrila a Metoda má podľa neho aj inú symboliku. „Po oživotvorení Matice slovenskej v roku 1919 sa stal jej spolupredsedom. Bol tiež jedným z iniciátorom postavenia druhej matičnej budovy v Martine v rokoch 1924 1926. Jeho cesta ako národne orientovaného politika sa začala na zakladajúcom valnom zhromaždení Matice slovenskej v roku 1863. Neskôr ako inšpektor sučianskej evanjelickej cirkvi bojoval proti zatvoreniu Matice slovenskej uhorským režimom. Som presvedčený o tom, že Matúš Dula je pre slovenský národ veľkou inšpiráciou a príkladom hodným nasledovania,“ dodal predseda Matice slovenskej.