Farkašovský: Danko nemá problém so zverejnením práce

Poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Karol Farkašovský si myslí, že predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) nemá problém so zverejnením svojej rigoróznej práce.

03.11.2018 15:17 , aktualizované: 15:24
Andrej Danko Foto: ,
Predseda NR SR Andrej Danko.
debata (425)

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol s tým, že ide o spôsob, ako sa zverejnenie rigoróznej práce vyžaduje. „Budeme sa pred každým interview novinárom legitimovať našimi prácami? Nie je to záležitosť, vďaka ktorej by bol lacnejší chlieb či mlieko,“ povedal a dodal, že podľa neho musia platiť určite pravidlá. „Mali by sme prestať konšpirovať a mali by sme sa venovať vecným témam,“ dodal. Zároveň Farkašovský vyjadril, že autor práce by mal mať právo na ochranu svojho know-how. Politici by podľa neho nemali automaticky reagovať na požiadavky novinárov.

Poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Natália Milanová si myslí, že predseda parlamentu by mal ísť príkladom. „Je to otázka kultúry, morálky a etiky. Téza zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať, mi príde nevhodná,“ povedala s tým, že Danko by nemal mať problém ukázať svoju prácu. Ak tak neurobí, podľa nej sú otázky, ako prišiel k svojmu titulu, na mieste. „Aký signál takto vysielame študentom?“ spýtala sa.

Treba monitorovať médiá

Slovensko by potrebovalo jeden nový komplexný mediálny zákon, ktorý by zahŕňal aj internet, vyjadril sa Farkašovský.

Problém vidí v tom, že nové médiá sú ťažko kontrolovateľné. „Objavuje sa množstvo hoaxov, konšpirácií. Ľudia nevedia, kde je pravda,“ uviedol. Ako dodal, právna norma by sa týkala aj určitej kontroly statusov na sociálnych sieťach, konkrétnu podobu návrhu však treba podľa neho technologicky aj legislatívne prepracovať.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová (OĽaNO) súhlasí s tým, že internet je momentálne nekontrolovateľný priestor, zároveň je to podľa nej priestor na slobodu prejavu. „Hranica medzi slobodou prejavu a cenzúrou je veľmi tenká. Reálne si neviem predstaviť, ako by sme dokázali regulovať internet. Je to otázka na celospoločenskú diskusiu,“ dodala.

„Cenzúra je jedna vec a kontrola druhá vec. Ide o to, aby sa prostredie vyčistilo, aby naozaj aj tie médiá v prvom rade informovali, potom až plnili kontrolnú funkciu,“ priblížil Farkašovský s tým, že by sa mohli stanoviť určité pravidlá, ktoré budú zárukou toho, že mediálny priestor ostane kritický, ale v súlade s etickými normami. Milanová sa obáva, že návrh by mohol chrániť verejných činiteľov pred názormi bežných ľudí. „My sme verejní činitelia, musíme byť pripravení znášať väčšiu mieru kritiky,“ vysvetlila.

Hostia relácie diskutovali aj o finančných prostriedkoch pre rezort kultúry. Ten má dostať na budúci rok o približne 25 miliónov eur menej, zároveň potrebuje vyčleniť financie na situáciu v Slovenskom národnom divadle (SND), ktorého problémy sa týkali najmä opery. „Keďže generálny riaditeľ nevyvodil dôsledky voči riaditeľovi opery, ministerka kultúry musela konať a odvolať generálneho riaditeľa, aby nebol ohrozený začiatok sezóny. Ministerka nemá kompetenciu odvolať riaditeľa opery,“ upozornil Farkašovský a dodal, že v opere šlo o zlé personálne vzťahy, ako aj manažérske problémy, napríklad vo vyplácaní odmien. Výsledky poslaneckého prieskumu v SND budú podľa neho zverejnené do konca roka.

Systém financovania kultúry cez verejnoprávne fondy považuje Milanová za veľmi dobrý a užitočný, avšak vidí chyby pri ich transparentnosti. Podľa Farkašovského by sa mali zaviesť nové pravidlá. „Členovia odborných komisií by mali byť bezúhonní, transparentne menovaní aj odvolateľní,“ pripomenul. Milanová dodala, že pri poslaneckom prieskume v Audiovizuálnom fonde navrhli zaviesť krížovú kontrolu. Ako jednu z možností zlepšenia vidí aj verejné zasadnutia komisií fondov.

425 debata chyba
Viac na túto tému: #médiá #Karol Farkašovský