Vodu by mali reštaurácie ponúkať zadarmo

, 04.11.2018 15:00
čašník, reštaurácia
Ilustračné foto. Autor:

Namiesto balenej vody voda z vodovodného kohútika. Reštaurácie by ju mali hosťom ponúkať zadarmo alebo za symbolickú sumu. Európsky parlament chce tým bojovať proti tvorbe plastového odpadu a šetriť životné prostredie. Hotely a reštaurácie túto iniciatívu považujú za nezmyselnú reguláciu.

Snahou europoslancov je posilniť dôveru spotrebiteľov k vode z vodovodu. Apelujú na to, že je lacnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu ako balená. Reštaurácie, jedálne a stravovacie zariadenia by ju mali zaradiť do nápojového lístka. Europarlament chce tiež podporiť zriaďovanie fontán s pitnou vodou na verejných miestach, ako sú napríklad letiská alebo nákupné centrá. Z odhadov Európskej komisie vyplýva, že keby mali ľudia prístup ku kvalitnejšej pitnej vode, spotreba balenej vody by sa mohla znížiť o 17 percent. Domácnosti v EÚ by ročne usporili viac ako 600 miliónov eur. „Ľudia by tak nielen ušetrili peniaze, ale znížil by sa aj dopad na životné prostredie – emisie CO2 a plastový odpad,“ argumentuje Európsky parlament. Smernicu o pitnej vode, ktorá zavádza zvýšenie kvality vody a zlepšenie prístupu k nej, schválil na konci minulého mesiaca.

Drvivá väčšina obyvateľov EÚ má dobrý prístup ku kvalitnej pitnej vode, vyplýva to z výskumu Európskej environmentálnej agentúry, ktorého výsledky publikovala v roku 2016. Viac ako 98,5 percenta vzoriek odobratých v rokoch 2011 až 2013 spĺňalo európske štandardy.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska považuje zámer Európskeho parlamentu za správny. Upozorňuje, že servírovanie čistej vody, ak bude povinné, nemusí byť pre hostí zadarmo. „Pohár vody z vodovodu určite nestojí veľa, no na to, aby ste ju ponúkli, musíte si zabezpečiť nájom priestorov, ich vybavenie, zaplatiť pracovnú silu, a to sú náklady,“ argumentoval Marek Harbuľák, generálny manažér asociácie. Priblížil, že v mnohých reštauráciách automaticky bezplatne servírujú čistú alebo mierne ochutenú vodu k jedlu. Niekde takúto službu poskytujú za mierny poplatok.

Smernica o pitnej vode tiež sprísňuje limity pre niektoré znečisťujúce látky vrátane olova, to až o polovicu, či škodlivých baktérií. Zavádza povinnosť monitorovať úroveň mikroplastov prítomných vo vode. Europarlament si od nej sľubuje redukciu plastov a zníženie objemu plastového odpadu – a to aj v moriach.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#voda #reštaurácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk