Ivor o vražde Valka: Neočakávam, že by sa obvinení vyhli súdu. Pozrite si video

, 09.11.2018 13:50

Ani po troch mesiacoch skúmania spisu sa prípad vraždy Ernesta Valka nedostal na súd. Prokurátor ho vrátil naspäť vyšetrovateľovi „na vykonanie plánovaných procesných úkonov, ku ktorým sa nebudeme v súčasnosti podrobnejšie vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov, dnes vysokoškolský pedagóg, právnik Jaroslav Ivor sa pre TV Pravda vyjadril k dôvodom, prečo sa tak mohlo stať a čo to môže znamenať pre ďalší vývoj v tejto sledovanej kauze.

„Treba si uvedomiť, že prokurátor je ten, ktorý zodpovedá za celé prípravné konanie, za vyšetrovanie a on ide, takpovediac, s kožou na trh, keď podá obžalobu a musí tú obžalobu na hlavnom pojednávaní ustáť. Ak by sa teda domnieval, že tam je nejaké pochybenie, nejaký nedostatok, nejaká absencia niečoho, tak má právo prípad vyšetrovateľovi vrátiť, aby sa s tým vysporiadal,“ povedal Ivor. Napriek tomu podľa Ivora možno v tomto prípade hovoriť o úspechu polície. Viac sa k téme vyjadruje vo videu.

Prípad vraždy Ernesta Valka

  • Prípad je starý niekoľko rokov a verejnosť už pochybovala, že sa podarí vraha dolapiť. Známeho právnika Ernesta Valka zavraždili presne pred ôsmimi rokmi – 9. novembra 2010 v jeho dome v Limbachu.
  • Valko v posledných rokoch pôsobil ako advokát, predtým ako predseda Ústavného súdu SR. Po novembrovej revolúcii sa v roku 1990 stal poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia za VPN.
  • Podľa medializovaných informácií mal na Valka vystreliť Jozef R. a zasiahnuť ho jediným výstrelom do hrude. Vyšetrovatelia našli vražednú zbraň vo vodnej nádrži neďaleko Pezinka minulý rok.
  • Druhý z dvojice obvinených páchateľov Jaroslav K. sa mal vo Valkovom dome dopustiť trestného činu lúpeže. Lúpež plánovali vykonať v jeho neprítomnosti. Sledovali jeho každodenné zvyklosti a 9. novembra 2010 napokon cez okenný rám vpustili do domu zapáchajúcu chemickú látku. Valko chcel po návrate domov zápach vyvetrať, preto otvoril okná. Vtedy páchatelia vnikli do jeho domu a Jozef R. ho výstrelom usmrtil. Potom prehľadali dom a kufrík, zobrali Valkovu legálne držanú strelnú zbraň a odišli.
  • Jozefovi R. hrozí trest odňatia slobody 20 až 25 rokov, jeho komplicovi Jaroslavovi K. 7 až 12 rokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Ernest Valko #Jaroslav Ivor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku