Národná rada SR bude kandidátov na ústavných sudcov voliť 29-teho januára

Národná rada (NR) SR by mala voliť kandidátov na ústavných sudcov na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019. Termín na predkladanie návrhov určil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), informoval odbor komunikácie parlamentu. Nominácie môžu prichádzať do 7. januára 2019. Na Ústavnom súde SR sa bude meniť deväť z 13 sudcov, dosluhujúcim uplynie funkčné obdobie vo februári.

16.11.2018 09:32 , aktualizované: 09:54
ústavný súd Foto: ,
Ústavný súd.
debata (3)

Poslanci majú podľa Ústavy SR zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, v tejto voľbe ich teda majú vybrať 18. Z nich potom prezident SR vymenuje nových ústavných sudcov.

Návrhy na voľbu kandidátov na sudcov ústavného súdu môžu podať Národnej rade SR poslanci, vláda, predseda ústavného súdu, predseda Súdnej rady, najmenej päť členov Súdnej rady, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor, verejný ochranca práv a tiež profesijné organizácie právnikov a vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva.

„Súčasťou návrhu na voľbu kandidáta na sudcu ústavného súdu je aj navrhnutým kandidátom podpísaný životopis, ktorý obsahuje prehľad doterajšej právnej praxe, výsledky vedeckej, publikačnej, pedagogickej, justičnej alebo inej právnej odbornej činnosti a ďalšie materiály preukazujúce, že uchádzač o funkciu ústavného sudcu spĺňa podmienky na vymenovanie do funkcie,“ pripomína komunikačný odbor.

Materiály má NR SR zverejniť na svojom webe najmenej 15 dní pred schôdzou ústavnoprávneho výboru. Tento výbor má návrhy na voľbu kandidátov prerokovať na verejnom zasadnutí, kde sa kandidáti predstavia a zodpovedajú prípadné otázky. „Na schôdzu ústavnoprávneho výboru v zmysle rokovacieho poriadku jeho predseda pozve okrem navrhnutých kandidátov aj prezidenta republiky,“ dopĺňa komunikačný odbor.

Za sudcu ústavného súdu môže byť podľa ústavy vymenovaný občan SR, ktorý spĺňa podmienku voliteľnosti do Národnej rady SR, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd