„Odmietame, aby minimálne personálne normatívy boli vytvárané s motívom legalizovať ekonomické záujmy manažmentov nemocníc na úkor adekvátnej zdravotnej starostlivosti o pacienta. Žiadame, aby minimálne personálne normatívy boli tvorené na základe odborných stanovísk a medzinárodných štandardov,“ uviedlo LOZ.
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) podľa združenia pripravuje zmenu tzv. personálnych normatívov, ktoré určujú minimálne zabezpečenie daných ambulancií a oddelení lekármi a sestrami podľa počtu pacientov. Za posledné roky ide asi už o štvrtú zmenu normatívov, pričom každou z týchto novelizácii sa zhoršuje zdravotná starostlivosť o pacientov, tvrdí združenie. Opakované navyšovanie počtov pacientov na jedného lekára či sestru s cieľom legalizovať neustále klesajúci počet personálu v slovenských nemocniciach podľa LOZ problém prehlbuje.
“Ako zástupcovia nemocničných lekárov žiadame, aby sa nezvyšoval, ale naopak znižoval počet pacientov na lekára, sestru a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby tak bola zabezpečená lepšia, nie stále viac a viac sa zhoršujúca zdravotná starostlivosť," povedal predseda LOZ Peter Visolajský. Ak sa podľa neho chceme priblížiť štátom s nižšou odvrátiteľnou úmrtnosťou, musíme stanoviť minimálne personálne normatívy na úroveň týchto krajín a podľa odborných stanovísk. Zdôraznil, že je nemysliteľné, aby v slovenskej fakultnej či univerzitnej nemocnici mal jediný lekár počas celej zmeny na starosti aj 100 pacientov. "Ako sa má daný lekár rozhodnúť, ak pri takomto počte pacientov nastane častá situácia, že napríklad treba naraz resuscitovať viac pacientov?” pýta sa predseda LOZ.
LOZ taktiež žiada MZ, aby bola tvorba normatívov, kde ide o výsostne odbornú záležitosť, zverená do rúk hlavných odborníkov pre jednotlivé odbory medicíny. Aby daní odborníci niesli za normatívy zodpovednosť, a aby bola táto ich zodpovednosť riadne zverejnená. „Vzhľadom na závažnosť tohto predpisu žiadame, aby sa požiadavky na minimálne personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení stali súčasťou zákona,“ dodal Visolajský.
V súčasnosti trestnoprávne zodpovedá lekár a ostatní zdravotnícki pracovníci za každé pochybenie, ktoré by mohlo viesť k ublíženiu na zdraví pacienta. Preto je potrebné prihliadnuť k tomu, či k takémuto pochybeniu došlo preťažovaním ľudských síl, pripomenulo LOZ. Združenie žiada, aby bola v Trestnom zákone zakotvená a vyvodzovaná trestnoprávna zodpovednosť aj za nedodržiavanie minimálneho personálneho zabezpečenia, pretože priamo ohrozuje pacientov na živote a zdraví.