Švecová nevylúčila kandidatúru na ústavnú sudkyňu

Na Najvyššom súde (NS) SR sú kvalitní sudcovia, ktorí by boli schopní zastávať aj funkciu ústavného sudcu. Myslí si to predsedníčka NS SR Daniela Švecová. Nevylúčila ani možnosť svojej kandidatúry na tento post.

20.11.2018 11:40
daniela švecová Foto: ,
Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová počas rozhovoru s novinármi po jej prijatí prezidentom SR v Prezidentskom paláci.
debata (17)

„Mám návrhovú právomoc navrhnúť určitých kolegov ako sudcov ústavného súdu, ale musím s nimi hovoriť. A sama si to musím ešte veľmi dobre rozmyslieť,“ povedala Švecová po utorkovom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. Favoritov z Najvyššieho súdu na tento post má, ale ich mená a počet zatiaľ nekonkretizovala. Na NS sú podľa nej kvalitní sudcovia, veľmi dobre rozhodujúci, ktorí by spĺňali potrebné požiadavky na tento post. Myslí si, že sa do februára stihne vybrať dostatočný počet kandidátov.

Prezident sa v tejto súvislosti v utorok stretol tiež s predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou. Minulý týždeň sa stretol aj so zástupcami právnických komôr i dekanmi právnických fakúlt. Dekani sa zhodli s prezidentom na tom, že na Slovensku máme dostatok vyzretých osobností na posty ústavných sudcov.

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov. Úlohou parlamentu bude zvoliť dvojnásobný počet kandidátov na ústavných sudcov v porovnaní s tým, koľko je voľných miest. Samotných sudcov si potom vyberie hlava štátu. Poslanci tak musia predložiť prezidentovi Andrejovi Kiskovi 18 mien.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #ústavní sudcovia #Daniela Švecová #Ústavný súd SR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy