Začalo sa ďalšie pokračovanie procesu so sátorovcami

V Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici sa dnes začalo ďalšie pokračovanie procesu so zločineckou skupinou zvanou sátorovci. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vypovedal ako svedok Lehel Horváth a brat dvoch zavraždených mužov. Proces za sprísnených bezpečnostných opatrení pokračuje v stredu a vo štvrtok, ale rozsudok sa neočakáva.

20.11.2018 17:33
debata (3)

Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich dvaja sú na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznal iba 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D.

Ten vinu popiera a tvrdí, že sátorovcov poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Proces sa koná bez účasti Čontyho, ktorý požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010.

Sátora zavraždili v decembri 2010 na farme Lehela Horvátha v Čótfe. Jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom Pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si údajne objednal Ľudovít Sátor.

Svedka Lehela Horvátha členovia skupiny označili za hrobára, pretože na jeho pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete gangu. Načrtol vývoj skupiny sátorovcov v Dunajskej Strede, ktorú viedol Milan Sipos. Po jeho vražde sa stal šéfom Ľudovít Sátor a prvým mužom po ňom Andor Reisz. Oboch však zabili vlastní ľudia. Reisza zavraždil samotný Sátor a šéfa gangu z obáv o vlastný život chceli usmrtiť obžalovaní František Z., prezývaný Šrek a Kristián K. Nakoniec Sátora zastrelil Horváth. Nahé telo Sátora potom uložili do jamy, ktorú vyhĺbil Horváth s pomocou bagra. Stroj doviezli z Maďarska František Z. a Kristián K. Neskôr z obáv, že by polícia mohla pozostatky Sátora nájsť, telo vykopali a opakovane premiestnili inde a doteraz sa nenašlo.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd