Na školách po celom Slovensku prebieha Testovanie 5

Piataci zo všetkých základných škôl si dnes otestujú svoje vedomosti z matematiky a slovenského, respektíve maďarského jazyka a literatúry v rámci Testovania 5. Do testovania sa zapojí takmer 50 500 žiakov z 1 487 základných škôl.

21.11.2018 10:05
debata (1)

V tomto počte je zahrnutých aj vyše 3 200 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským a 15 žiakov zo školy s vyučovacím jazykom ukrajinským. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, cieľom Testovania 5 je vstupné hodnotenie vedomostí a zručností žiakov na začiatku druhého stupňa ZŠ. Školám poskytne spätnú väzbu, ako sú žiaci pripravení na prechod z prvého na druhý stupeň a poslúži aj na monitorovanie stavu vedomostí a zručností žiakov pri výstupe z primárneho vzdelávania v celoštátnom meradle.

Úlohy v testovaní sú zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overovanie hĺbky vedomostí a zručností, aplikáciu poznatkov v praktických súvislostiach. Test z matematiky pozostáva z úloh s matematickým a s reálnym kontextom, napríklad z úloh zameraných na finančnú gramotnosť, pričom súčasťou niektorých úloh sú aj grafy a tabuľky. Testy sú taktiež upravené pre potreby žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Od 5. do 7. novembra mohli ZŠ, ktoré majú vhodné počítačové vybavenie a internetové pripojenie, zapojiť svojich piatakov do elektronickej prípravy na testovanie. Túto možnosť využilo 336 základných škôl a viac než 8 000 piatakov, ktorí vypĺňali e-testy z matematiky, slovenského jazyka a literatúry a maďarského jazyka a literatúry.

Výsledky sa školy dozvedia elektronicky v decembri a v papierovej forme ich žiaci dostanú v januári 2019. Testovanie 5 organizačne zabezpečuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #žiaci #školstvo #Testovanie 5 #základné školy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy