VšZP pridá ambulanciám 50 miliónov eur

22.11.2018 17:14
všeobecná zdravotná poisťovňa, všzp,
Ilustračné foto. Autor: ,

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navýši financie pre ambulantný sektor od 1. januára 2019 o 50 mil. eur. Informovala o tom generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková na tlačovej besede.

Poisťovňa sa s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti dohodla na úprave zmluvných podmienok. Nové dodatky k zmluvám, ktoré od budúceho roku prinesú ambulanciám peniaze navyše, podpísalo 85 % poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

V primárnej ambulantnej starostlivosti, teda u všeobecných lekárov pre dospelých (VLD), všeobecných lekárov pre deti a dorast (VLDD) a gynekológov sa zvýšenie premietne do základnej i dodatkovej kapitácie, ceny preventívneho bodu a výkonov u nekapitovaných poistencov. Priemerná platba na poistenca sa tak u VLD zvýši o 55 centov, u VLDD o 65 centov a u gynekológov o 15 centov.

Štandardná ambulancia VLD si tak v budúcom roku prilepší v priemere o 967 eur, ambulancia VLDD o 586 eur a gynekologická ambulancia dostane o 632 eur viac. Oproti roku 2017 je to u VLD nárast platieb o 26 %, u VLDD o 18 % a u gynekológov o 13 %.

Zvýšenie pocítia aj ambulancie špecialistov v podobe úpravy bodu v priemere o 13,2 % viac oproti roku 2017, čo pre štandardnú ambulanciu špecializovanej ambulantnej starostlivosti znamená navýšenie o 470 eur na mesiac.

„Našou spoločnou snahou bolo vytvoriť nielen stabilný segment všeobecných lekárov, ale dať nové kompetencie všeobecným lekárom a samozrejme ich aj odmeniť za prácu,“ povedala prezidentka Aliancie všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

#VšZP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku