Okolo Kalavskej sú ľudia prepojení na farmafirmy, tvrdí SaS, ona obvinenia odmieta

V okolí ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nom. Smeru) sú ľudia prepojení na farmafirmy. Tak oni, ako aj ministerka sú preto zrejme v konflikte záujmov. Upozorňuje na to opozičná SaS, pričom poukazuje napríklad na Kalavskej manžela. SaS vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer), aby konal, ak to myslí s ochranou pacientov vážne.

23.11.2018 12:11, aktualizované: 13:46
PREMIÉR: Navštívil Ministerstvo zdravotníctva SR Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
debata (35)

„Máme silné podozrenia z konfliktu záujmov. Vyzývam premiéra Petra Pellegriniho, aby konal. Keď tvrdí, že bude vždy ochraňovať pacientov, tak môže začať tu. Keby sa lieky nakupovali, ako sa majú, vedeli by sme vyliečiť viac pacientov,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.

Poslankyňa NRSR Jana Cigániková (SaS) poukázala napríklad na Kalavskej svokru či manžela Ericha Kalavského. „V minulosti, aj za pôsobenia ministerky Kalavskej, pracoval vo farmafirme Pfizer, kde mal na starosti kategorizáciu liekov,“ uviedla Cigániková s tým, že táto firma získava vyše dva milióny eur vďaka súčasnému stavu. Problematický je podľa nej aj Peter Musil. „Je riaditeľom Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva a bývalý výkonný riaditeľ farmafirmy MSD,“ doplnila.

SaS tvrdí, že Kalavská sa stavia na stranu farmafiriem, keďže odmietla podpísať revíziu úhrad liekov. Ceny liekov tak podľa SaS neklesnú o približne 70 miliónov eur, teda o sumu, ktorá má predstavovať čistý zisk farmafiriem.

Ministerka zdravotníctva odmieta obvinenia o prepojeniach s farmaceutickými firmami. Trvá na tom, že jej rozhodnutie nepodpísať revíziu úhrady liekov navrhnutú súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera bolo správne. Zdôrazňuje, že revíziu, ktorá sa nedotkne pacienta, podpísala. Opozičná SaS podľa ministerky vo svojich tvrdeniach zavádza.

„Áno, nepodpísala som revíziu, ktorú navrhla Dôvera. Ale ja som revíziu podpísala, tú, ktorá sa nedotkne pacienta,“ vyhlásila Kalavská, ktorá trvá na tom, že všetky jej rozhodnutia sú potvrdené odborníkmi a sú zákonné. Odmieta zaťahovanie svojej osoby do politického boja aj prepojenia na farmafirmy.

„Môj manžel, ako som nastúpila na ministerstvo zdravotníctva, okamžite rozviazal pracovný pomer vo firme Pfizer. Momentálne je nezamestnateľný vo farmaceutickom priemysle,“ uviedla. V reakcii na informácie o jej svokrovi dodala, že s ním nežije a nevie, prečo by mala za neho zodpovedať.

SaS upozorňovala aj na Petra Musila, riaditeľa Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva, ktorý pracoval ako výkonný riaditeľ farmafirmy MSD. Ministerka sa ho zastala. „Som rada, že pán Musil pracuje na ministerstve zdravotníctva. Má na starosti sekciu liekovej politiky. Koho som tam mala zamestnať? Mickey Mousa alebo človeka, ktorý má odborné vedomosti a výbornú históriu? Vždy sa budem snažiť spoliehať na odbornosť ľudí,“ povedala Kalavská.

SaS pred pár dňami v súvislosti s nepodpísaním revízie úhrad liekov vyzvala Kalavskú, aby odstúpila. Zároveň oznámila, že na ňu podáva trestné oznámenie za marenie úlohy verejného činiteľa.

Ministerka Kalavská zdôvodnila rozhodnutie nepodpísať revíziu tým, že farmafirmy nepredložili návrhy na zlacnenie cien liekov, ktoré by garantovali, že po revízii úhrad nestúpnu doplatky pacientom.

Ministerstvo chcelo, aby farmaceutické firmy zlacneli ceny liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. V reakcii na návrh súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera ich minulý týždeň vyzvalo, aby za dva dni predložili svoje návrhy. Pokiaľ by farmafirmy ceny zlacnili, revízia by sa podľa ministerstva nedotkla pacientov, ktorým by nevzrástli doplatky za lieky. Zástupcovia farmapriemyslu postup štátu kritizovali. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) a Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) tvrdia, že proti revízii nenamietajú, chcú však, aby sa riešila zákonne. Dôvera považuje rozhodnutie ministerky za zlé.

Premiér ho, naopak, označil za správne a Kalavská má jeho plnú dôveru. Šéf vládneho kabinetu sa chce pozrieť na fungovanie farmaceutického priemyslu na Slovensku. Ministerstvo financií SR a Inštitút finančnej politiky (IFP) preto požiadal o komplexnú finančnú analýzu.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #farmafirma #Andrea Kalavská
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy