Hrnko kritizuje Lajčáka, hovorí, že sa správa nediplomaticky

Podpredseda SNS Anton Hrnko kritizuje ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru) pre jeho komentovanie slovenskej politickej scény. Podľa Hrnka sa Lajčák nespráva diplomaticky.

24.11.2018 17:30
anton hrnko Foto: ,
Podpredseda SNS Anton Hrnko.
debata (70)

„Zostal som trochu prekvapený z posledných vyjadrení ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka ohľadom migračného paktu jednak k slovenskej politickej scéne ako takej, a jednak k stranám Smer-SD a SNS. Už jeho komentovanie postoja rôznych politických strán ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, že ide o zápas o väčšieho Kotlebu bolo absolútne nemiestne a na výsosť nediplomatické,“ píše Hrnko na sociálnej sieti.

Lajčák považuje diskusiu o pakte na Slovensku za iracionálnu. „Toto sú preteky o preferencie o voliča a o tom, kto dokáže byť väčší Kotleba ako Kotleba,“ vyhlásil Lajčák, ktorému to je ľúto, lebo to škodí krajine.

„Jeho komentovanie postojov Smeru a SNS spôsobom, že sa posúvajú smerom ku krajnej pravici, je prejavom vrcholného nevďaku najmä vo vzťahu k Smeru-SD,“ reagoval Hrnko. Uviedol, že Smer poslal Lajčáka „s obrovským platom do New Yoru, aby tam reprezentoval Slovenskú republiku, hoci funkcia predsedu Valného zhromaždenia nevyžaduje stálu prítomnosť predsedu na Valnom zhromaždení“.

SNS trvá na tom, aby do Marrákeša, kde sa bude hovoriť o Globálnom pakte OSN o migrácii, nikto za Slovensko nešiel. Pripomína tiež uznesenie, v ktorom žiada, aby vláda odmietla členstvo Slovenska v Globálnom pakte OSN o migrácii.

Hrnko upozorňuje, že pakt odmietajú viaceré krajiny. Spomína USA, Austráliu, Izrael, všetky krajiny V4 okrem Slovenska či Bulharsko. „Ale najmä od neho odskočila krajina, ktorá sa najviac podieľala na vypracovaní paktu Rakúsko a iniciátorská krajina paktu Švajčiarsko,“ doplnil. Hrnko považuje nezáväzný pakt za zbytočný, záväzný zas za škodlivý.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Minister Lajčák pripustil demisiu, ak parlament odhlasuje, že sa Slovensko k nemu nepridá. Informoval o jeho alternatívnom uznesení, ktoré dal už premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer). „Odráža aj obavy Slovákov z migrácie, aj diskusiu v zahraničnom parlamentnom výbore, a zároveň garantuje, že Slovensko bude mať svoj hlas v rozhodovaní o migrácii. Môžem Slovákov ubezpečiť, že je to lepší návrh ako ten, ktorý predložila SNS,“ povedal Lajčák v Sobotných dialógoch RTVS.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #Anton Hrnko #migračný pakt OSN