Pellegrini: Vláda neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s paktom

27.11.2018 20:42
pellegrini
Peter Pellegrini. Autor: ,

Vláda SR neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s Globálnym paktom OSN o migrácii. Vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) pred niekoľkými poslancami v takmer prázdnej rokovacej sále Národnej rady (NR) SR v závere prvého dňa 38. schôdze parlamentu, na ktorej rokujú o uznesení k paktu. SNS v ňom žiada, aby vláda pakt odmietla. Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru) hrozil pre uznesenie demisiou.

„Nedovolím, aby zo strany vlády bola urobená aktivita, ktorá by mohla byť vnímaná ako akýkoľvek súhlas s prijatím tohto paktu. Slovenská republika bude vždy sama rozhodovať o tom, ktoré opatrenia v oblasti migrácie prijme, koho do krajiny pustí, aké má mať vzdelanie, z akej krajiny má pochádzať, kde bude bývať a ako sa tu bude správať,“ povedal Pellegrini.

Slovensko si podľa premiéra vyhradzuje právo, aby si v oblasti migrácie prijímalo vlastné suverénne rozhodnutia. „Vláda pod mojím vedením neurobí nič, čo by ohrozilo suverenitu Slovenska. Vláda bude vždy chrániť bezpečnosť občanov SR, suverenitu Slovenska a aby sme rozhodnutia v takej závažnej otázke prijímali suverénne a sami,“ doplnil šéf vládneho kabinetu.

Slovensko je podľa Pellegriniho suverénna krajina, ktorá má právo si tvoriť vlastnú migračnú politiku a rozlišuje tiež legálnu a nelegálnu migráciu. Nelegálnu migráciu považuje podľa premiéra za škodlivú a prinášajúcu bezpečnostné riziká.

Poslanci sa k rokovaniu o uznesení ku Globálnemu paktu OSN o migrácii vrátia v stredu (28. 11.) ráno.

#Peter Pellegrini #Globálny pakt o migrácii
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku