Najvyšší súd bude rozhodovať o Kočnerovej sťažnosti

Najvyšší súd (NS) SR bude v najbližšom období rozhodovať o sťažnosti Mariana Kočnera, ktorý prednedávnom podal žiadosť o prepustenie z väzby a ktorú mu Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku pracovisko Banská Bystrica už po druhý raz zamietol.

29.11.2018 10:15
súd, Rusko, Kočner, Foto: ,
Kočner na Najvyššom súde.
debata (1)

„Sťažnosť na NS SR napadla v stredu (28. 11.). V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T,“ uviedla vo štvrtok pre hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát nie je viazaný časovým termínom, dokedy má vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Sudca ŠTS v Pezinku pracovisko Banská Bystrica rozhodol, že podnikateľ Marian K. obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už vo štvrtok 15. novembra, avšak až minulý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). TASR o tom pred niekoľkými dňami informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana Kočnera a Pavla Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov. O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Kočner sa pokúšal teda dostať z väzby už po druhý raz.

Sudca ŠTS pre prípravné konanie rozhodoval pred približne dvoma týždňami dve a pol hodiny. Kočner na ŠTS neprišiel, respektíve nedal sa eskortovať. „Je to právo obvineného zúčastniť sa alebo nezúčastniť sa. Argumentovali sme len právnou argumentáciou, je neúčelné, aby sa klient dostavoval na výsluch, kde v právnej argumentácii nemá čo k veci povedať. Oboznámili sme ho s ňou, prebrali sme si to, rekapitulovali sme vec,“ skonštatoval vtedy obhajca Mariana K. Michal Manzák.

Podľa ďalšieho obhajcu podnikateľa Martina Pohoveja žiadosť o prepustenie z väzby podali najmä z dôvodu účelového postupu orgánov činných v trestnom konaní, ako aj prieťahov.

VIDEO: Kočnerovi právnici vyjadrovali nedávno na súde v Banskej Bystrici nádej, že súd Kočnera oslobodí. Ich argumenty si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.

Video
1 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Marian Kočner #Pavol Rusko #Kočnerove zmenky