Štát dá za svojich poistencov v roku 2019 viac ako miliardu eur

29.11.2018 11:39

Odvod za poistencov štátu nebude v roku 2019 ešte určený pevnou sumou, ale sadzba dosiahne úroveň 3,2 percenta z vymeriavacieho základu.

V nominálnej hodnote sa tak platba za poistencov štátu zvýši o 55 miliónov eur z pôvodne plánovaných 960 miliónov na 1,015 miliardy eur. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú vo štvrtok schválili poslanci.

Pozmeňujúci návrh v tomto znení presadil šéf finančného a rozpočtového výboru Ladislav Kamenický (Smer). Tvrdil, že je to výsledkom dohody poslancov, ministra financií Petra Kažimíra (Smer) a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru).

Pôvodný vládny návrh prinášal nový spôsob platby za poistencov štátu. Po novom mal štát určiť pevnú sumu, koľko na budúci rok za štátnych poistencov zaplatí. To sa presúva na rok 2020.

Spôsob prerozdeľovania poistného sa zmení

Spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa zmení. Na poistencov, ktorí sú rovnako chorí, budú mať rovnaký objem zdrojov. Zmeny prináša novela zákona o zdravotných poisťovniach a o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorú vo štvrtok 93 hlasmi schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Do prerozdeľovacieho mechanizmu sa doplní nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie (dva až tri roky) – ide o tzv. viacročné nákladové skupiny. V zahraničí sa tento parameter podľa slov hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej ukázal ako „veľmi spoľahlivý“. Podobný postup používajú napríklad v Holandsku či iných vyspelých krajinách, kde sa podľa ministerstva zdravotníctva ukázal ako „vysoko efektívny“.

Základným predpokladom je podľa rezortu snaha o predpovedanie budúcich nákladov, na základe ktorých sa poistné bude prerozdeľovať. Čím vyššia je predikčná sila modelu, tým presnejšie sa podľa ministerstva definujú budúce náklady jednotlivých poistencov.

Rezort hovorí o nedostatočnom odhade

„V situácii, keď zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom,“ uvádza sa v novele.

V súčasnosti sa prerozdeľovanie poistného vykonáva pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy. Podľa MZ prerozdeľovací systém nedostatočne odhaduje výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti. Ministerstvo chce preto dosiahnuť, aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami.

Novela zákona upravuje aj vymáhanie pohľadávok na poistnom, ktoré sa v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi. Ministerstvo ho navrhuje upraviť tak, aby sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Úlohy druhostupňového orgánu by v plnej miere mal prevziať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravotné poistenie #poistenec štátu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku