Obrana podpísala zmluvy na stíhačky za 1,59 miliardy eur

Ministerstvo obrany v piatok podpísalo technické zmluvy na obstaranie lietadiel F-16. Ide o 14 kusov lietadiel, ktoré majú byť dodané do konca roku 2023. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

30.11.2018 15:18 , aktualizované: 17:16
stíhačka, F-16 Foto:
Stíhačka F-16
debata (280)

Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur.

„Ministerstvo obrany v piatok v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, plukovníka Vladimíra Kavického, podpísalo v súlade s uznesením vlády príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné na začatie procesu obmeny stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR,“ priblížila Capáková.

Ako dodala, ide o tri samostatné dohody o ponuke a prijatí, ktoré sú potrebné na pristúpenie k plneniu cez americký program FMS. Obstarávať sa má 14 kusov lietadiel F-16, letecká munícia, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) považuje tieto zmluvy zatiaľ za neplatné, keďže v zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií. Ten doposiaľ udelený nebol. Uviedol to v stanovisku tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Cieľom nákupu má byť splnenie cieľov spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradenie morálne a technicky zastaraných lietadiel MiG-29 a rozšírenie spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov.

280 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #Peter Pellegrini #armáda SR #stíhačka F-16