Organizácia Greenpeace víta, že väzobné stíhanie aktivistov spochybnil aj premiér

Organizácia Greenpeace Slovensko víta vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý na sociálnej sieti spochybnil väzobné stíhanie aktivistov. „Sme radi, že predseda vlády Peter Pellegrini súhlasí s tým, že postup voči aktivistom Greenpeace je neadekvátny,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. Ministerstvo životného prostredia a Slovenská inšpekcia životného prostredia konštatovali, že jediným cieľom aktivistov je lepšia ochrana životného prostredia.

03.12.2018 10:14 , aktualizované: 10:48
greenpeace Foto: ,
Pred súdom v Prievidzi sa v nedeľu protestovalo, aktivistom to však nepomohlo, ich kamaráti idú do väzby.
debata (62)

Pellegrini v nedeľu večer napísal, že na význam ťažby uhlia na Hornej Nitre má síce iný názor ako skupina ochranárskych aktivistov a nepáčia sa mu ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú, zároveň sa však pozastavil nad rozhodnutím súdu nechať aktivistov až do procesu vo väzbe.

„Je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ vyhlásil premiér s tým, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť. „Budem sa preto pýtať ministra spravodlivosti, ako vieme nastaviť pravidlá v tejto oblasti tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť,“ uzavrel.

Kohutková vo vyhlásení konštatovala, že názor Greenpeace Slovensko na ukončenie ťažby a využívania uhlia na Slovensku, s ktorým premiér nesúhlasí, nie je osamotený. Koniec uhoľnej energetiky na Slovensku si podľa prieskumu praje až 64 percent Slovákov. „Chápeme, že nie každý rozumie spôsobu protestovania Greenpeace. Ale takýmto protestom predchádzajú rokovania s miestnymi aj národnými politikmi, predkladania množstva argumentov. V tomto prípade sme urobili aj testovanie, ktoré odhalilo alarmujúce hodnoty arzénu v sedimentoch v okolí výpustov banských odpadových vôd,“ zdôraznila Kohutková. Dodala, že reakcia kompetentných, či už samotnej ťažobnej firmy alebo štátu, nebola dostatočná. Problémy Hornej Nitry sú podľa nej desaťročia previazané s uhoľným priemyslom a neriešia sa.

Video

MŽP: Aktivisti nikdy neprekročili etické hranice

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nechceli komentovať rozhodnutie súdu, ktorý nariadil väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace za ich protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre. MŽP aj SIŽP na sociálne sieti „na základe bohatých skúsenosti s aktivistami Greenpeace“ konštatovali, že jediným cieľom aktivistov je lepšia ochrana životného prostredia.

„Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak aj inšpekcia sa obávajú, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál,“ uviedlo MŽP na sociálnej sieti.

Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #aktivisti #Greenpeace #ministerstvo životného prostredia