Vydavatelia sú znepokojení snahou opätovne zaviesť právo na odpoveď

Asociácia vydavateľov tlače (AVT) so znepokojením vníma vyhlásenia predsedu Smeru Roberta Fica prednesené na sobotňajšom (8.12.) sneme strany, v ktorých žiada opätovné zavedenie práva na odpoveď do tlačovej legislatívy.

11.12.2018 17:11
debata (38)

Do slovníka emancipovaného politika by podľa AVT nemali patriť útoky na slobodnú tlač. „V modernej demokratickej spoločnosti politici nepotrebujú právo na odpoveď, nakoľko chápu rolu médií a vedia, že tieto svojím kritickým prístupom majú nezastupiteľnú rolu pri ochrane verejného záujmu. Verejný funkcionár ako osoba, ktorá má bezprostredne prístup k mnohým komunikačným kanálom na prezentáciu svojich stanovísk nepotrebuje a nemá mať rovnaké práva voči médiám ako bežný človek,“ tvrdí AVT. Podotýka, že nejde pritom o diskrimináciu, ale o zohľadnenie podstatne nižšej miery ochrany politikov a podstatne vyššiu mieru oprávnenia médií kritizovať a komentovať konanie politikov, na čom sa zhoduje celá demokratická Európa.

Po vražde novinára Jana Kuciaka vyzvala asociácia ministra kultúry na legislatívne úpravy smerujúce k zvýšeniu právnej ochrany novinárov. V tejto súvislosti bola na rezorte kultúry zriadená dočasná pracovná skupina zložená z odborníkov, zástupcov združení vydavateľov a novinárov. „Okrem renomovaných slovenských vydavateľov sú jej členmi aj právnici, ktorí podrobne poznajú problematiku a nedostatky súčasnej právnej úpravy. Odborná skupina pracuje v týchto týždňoch na úprave tlačového zákona okrem iného s cieľom posilniť ochranu žurnalistov,“ priblížila AVT.

Asociácia ako jeden z iniciátorov vzniku pracovnej skupiny verí, že táto nezmení svoje poslanie a jej hlavným cieľom bude naďalej zvyšovanie ochrany novinárov. Je presvedčená, že doposiaľ korektná spolupráca na modernizácii legislatívy bude pokračovať a akékoľvek zmeny právnych predpisov budú v prvom rade rešpektovať ideály slobodnej spoločnosti a nebudú smerovať k potlačeniu slobody prejavu, prípadne k zvyšovaniu ochrany politikov pred slobodnými médiami.

Robert Fico vo svojom úvodnom prejave na sobotňajšom straníckom sneme v Trenčíne oznámil, že Smer chce opäť zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov a tiež prijať opatrenie, aby internetové diskusie v médiách neboli anonymné. Zodpovednosť by mal podľa neho niesť vydavateľ, pod ktorého článkom je takáto diskusia.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #legislatíva #vydavatelia #právo na odpoveď
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy