Na horách sneh, v nížinách blato

, 15.12.2018 07:00
počasie, sneh
Predvianočná otázka je teda jasná: dočkáme sa snehu aj v nižších polohách? Autor: , ,

Víkend nás kde-tu možno postraší snehom. V ďalších dňoch sa očakáva oteplenie a prípadné zrážky. Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Končiaci sa týždeň konečne pripomínal december. „V období pred Vianocami sa zvykne ochladiť, a to sa aj stalo. Na prelome týždňov najmä v stredo- a vysokohorských polohách pribudlo pomerne veľa nového snehu. A prejavilo sa to aj na teplote vzduchu. Tam, kde sa vytvorila snehová pokrývka, mali pri zmenšenej oblačnosti aj silnejšie mrazy,“ hodnotí uplynulé dni klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Pavel Faško.

„Teploty vzduchu sú primerané ročnému obdobiu. Najteplejší deň bol v stredu 12. decembra, na najteplejších miestach namerali 5 stupňov, a to je ešte akceptovateľné,“ vysvetľuje. Pred týždňom v nedeľu 9. decembra sa ortuť v teplomere na niektorých miestach vyšplhala až na vyše 10 stupňov, v bratislavskej Mlynskej doline namerali 11 stupňov. Klimatológ však upokojujúco dodáva, že v najbližších dňoch takéto vysoké teploty nehrozia.

Na Luciu, 13. decembra ráno, namerali v Oravskej Lesnej v úrovni dva metre nad zemou –15, vo vrstve tesne nad zemou dokonca –17 stupňov, na druhý deň, v piatok, teplota klesla na –14,3 stupňa. „Tento región patrí teraz k najchladnejším oblastiam na Slovensku. Prispela k tomu aj snehová pokrývka, v piatok ráno tam namerali 25 cm snehu,“ upozorňuje Faško.

Perinbaba sa vybláznila aj v oblasti Vysokých Tatier a Nízkych Tatier. Na Štrbskom Plese namerali v piatok 29, na Chopku 60 a na Lomnickom štíte 61 cm. „Je to veľmi dôležitá zmena, pretože pred týždňom tam toľko snehu nemali,“ usmeje sa klimatológ. A dodáva, že v nižších nadmorských výškach situácia už taká biela nie je. „Napríklad v Telgárte v piatok ráno namerali 11, v Lieseku 7, na bratislavskej Kolibe či v Banskej Bystrici 4 centimetre snehu. V niektorých lokalitách je snehová pokrývka iba symbolická, no máme aj dosť veľkú skupinu meteorologických staníc, kde sneh nemajú,“ dodáva.

Predvianočná otázka je teda jasná: dočkáme sa snehu aj v nižších polohách? „Cez víkend a nasledujúci týždeň by sneh mal padať. Bude to však veľmi slabé sneženie, ktoré bude súvisieť s tlakovou nížou medzi južným Talianskom a Gréckom. Zrážkové pásmo, ktoré je s ňou spojené, nás zasiahne iba okrajom. Sneženie sa preto bude sústreďovať najmä do pohraničných oblastí na juhu stredného a neskôr aj východného Slovenska, ale v západnej časti bude snehu pomenej. Ak teda vôbec bude padať,“ podotýka klimatológ.

Nížiny teda môžu vyjsť naprázdno a sneh ich akurát tak postraší. Hoci situácia nie je jednoznačná, v priebehu budúceho týždňa príde oteplenie. „Budú sa vyskytovať aj nejaké zrážky, možno aj snehové, ale sneh sa v nižších polohách zrejme neudrží,“ pokračuje Faško. Podľa neho je však veľmi dobrá perspektíva na horách – tam by sneh mohol vydržať až do Vianoc. A tam, kde bude sneh a v noci sa zmenší aj oblačnosť, tam môže mrznúť – teploty môžu klesnúť až pod mínus desať stupňov. To neplatí pre nížiny, niet tam snehu a počasie má inverzný charakter, čo znamená, že v noci sa tak veľmi neochladí.

Faško sa však do budúcich dní pozerá optimisticky. „Ešte je všetko otvorené, do Štedrého dňa zostáva desať dní a samotné Vianoce majú tri sviatočné dni… Takže aj keď začiatok sviatkov nebude taký, ako by sme si predstavovali, v závere sa to môže zmeniť. Počasie je veľmi premenlivé, preto by som neupadal do pesimizmu,“ uzatvára.

Ako bude

  • Sobota 15. decembra – Oblačno až zamračené, postupne na väčšine územia sneženie. Denné teploty –4 až +1 stupeň.
  • Nedeľa 16. decembra – Oblačno až zamračené, sneženie najmä na východe. Nočné teploty –1 až –6, denné –3 až +2 stupne.
  • Pondelok 17. decembra – Polooblačno, postupne oblačno až zamračené, lokálne hmly. Možnosť tvorby poľadovice. Nočné teploty –3 až –8, denné –4 až +1 stupeň.
  • Utorok 18. decembra – Oblačno až zamračené a hmlisto. Ojedinele slabé sneženie. Možnosť tvorby poľadovice. Nočné teploty –2 až –8, denné –2 až 3 stupne.
  • Streda 19. decembra – Prevažne polojasno, miestami zamračené. Ojedinele slabé sneženie. Možnosť tvorby poľadovice. Nočné teploty –4 až –9, denné –3 až 3 stupne.

(Zdroj: SHMÚ)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#sneh #počasie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk