Pribudlo chorých na akútne respiračné ochorenia

Chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) pribudlo v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 5,5 percenta. Ako informoval hlavný hygienik Ján Mikas, lekári nahlásili 54 415 akútnych respiračných ochorení (ARO).

21.12.2018 12:56
debata

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Košickom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikáciu lekári zaznamenali u 1 080 osôb, čo predstavuje dve percentá zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (498). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (339) a pneumónie (243). Ochorenia hlásilo 56 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 43 percent všeobecných lekárov pre dospelých.

Lekári v 51. týždni nahlásili aj 4 758 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 8,7 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 10,2 percenta. Najviac chorých bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 45 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 29 materských škôl (osem v Košickom kraji, šesť v Nitrianskom a Trnavskom kraji, päť v Prešovskom kraji, tri v Žilinskom kraji a jedna v Banskobystrickom kraji) a 16 základných škôl (päť v Prešovskom a Trnavskom kraji, štyri v Nitrianskom kraji a dve v Košickom kraji).

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #chrípková sezóna