Kandidátov na sudcov Ústavného súdu je zatiaľ 15

Medzi kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR patrí predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová, sudca NS Ján Šikuta či poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Kresák (Most-Híd). Potvrdil to predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer).

, 03.01.2019 14:33
ustavny sud Foto:
Sídlo Ústavného súdu SR v Košiciach.
debata (8)

Výbor podľa Madeja doteraz prijal 18 návrhov, v nich sa duplicitne objavil Šikuta, Švecová a Kresák. Aktuálne má teda výbor 15 kandidátov, ktorých navrhli dekani právnických fakúlt, členovia Súdnej rady SR ako aj predsedníčka NS SR. Kresáka navrhol podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd) a dekan Právnickej fakulty UK v Bratislave. Šikutu navrhli dvaja dekani právnických fakúlt.

Ďalšími navrhnutými kandidátmi sú Libor Duľa, Martina Jánošíková, Robert Šorl, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš, Michal Matulník a Marián Sluk.

Podľa Madeja v pondelok pribudne ďalších minimálne 11 návrhov. Návrhy kandidátov na ústavných sudcov majú byť doručené výboru najneskôr do pondelka 7. januára, zverejniť sa totiž majú 15 dní pred jeho zasadnutím.

Schôdza Ústavnoprávneho výboru sa má začať 22. januára, Madej potvrdil, že vypočutie kandidátov výborom sa začne 23. januára a vyhradené majú naň tri dni. Na vypočutí kandidátov bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť.

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #sudca #Ústavny súd
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy