Kauzu exministra Ruska už má pridelenú zákonný sudca

Kauza bývalého ministra hospodárstva a riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska, obvineného z prípravy vraždy Sylvie Volzovej, je už pridelená zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava II Pavlovi Juhásovi.

07.01.2019 16:39
súd, Rusko, Kočner, Foto: ,
Vyšetrovateľ na začiatku decembra navrhol podať obžalobu na Pavla Ruska v prípade prípravy vraždy Sylvie Volzovej.
debata (5)

Na tomto nižšom bratislavskom súde sú na trestnom úseku štyria sudcovia z celkového počtu približne 32 sudcov. Pridelenie veci zákonnému sudcovi sa udeje hneď v elektronickej podateľni súdu, keď je vec doručená. „Obžaloba napadla (bola doručená, poznámka TASR) na OS Bratislava II 2. januára 2019. Súd v predmetnej trestnej veci vykoná prvotné úkony v zmysle Trestného poriadku. Zároveň sa zákonný sudca bude oboznamovať s obsahom obžaloby a so spisovým materiálom a po naštudovaní veci zvolí ďalší procesný postup v zmysle ustanovení Trestného poriadku,“ zopakoval v pondelok hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Sudca môže aj nemusí prijať obžalobu, vytýčiť termín hlavného pojednávania, ale aj vec odmietnuť a vrátiť naspäť prokuratúre. To môže trvať aj mesiac. Dokonca na súde môže obvinený Pavol R. uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste, čo je však málo pravdepodobné.

Na obvineného exministra podal obžalobu na súde dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP). „Obvinený sa dostavuje pravidelne na výkon probačného dohľadu v zmysle uznesenia Krajského súdu v Bratislave z 21. novembra 2017,“ povedal v pondelok hovorca Adamčiak. Pavol Rusko čelí aj súdnemu konaniu v kauze takzvaných televíznych zmeniek na inom bratislavskom súde – Okresnom súde Bratislava V.

Vyšetrovateľ na začiatku decembra navrhol podať obžalobu na Pavla Ruska v prípade prípravy spomínanej vraždy. Polícia vtedy ukončila vyšetrovanie a 5. decembra podal vyšetrovateľ na KP v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby vrátane Pavla Ruska.

Ako v pondelok uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, zatiaľ neevidujú oznámenie zo strany obvineného Pavla Ruska. Mohol tak však urobiť jeden z jeho advokátov alebo iná osoba.

Bývalý šéf televízie v tejto súvislosti poukazoval na to, že Volzová nikdy v televízii Markíza podiel nemala, mala ho mať len v spoločnosti Markíza Slovakia. „Televízia Markíza bola tá, ktorá vlastnila pozemky, štúdiá, budovy, predávala reklamu, vlastnila autorské práva a vysielala. Markíza Slovakia v roku 1995 previedla všetky práva a uzatvorila exkluzívnu zmluvu s televíziou Markíza, teda s "veľkou Markízou“, že 12 rokov bude platiť status quo, že rozhodovať, vyrábať a vysielať bude táto veľká spoločnosť, kde som bol generálnym riaditeľom. Za to Markíza Slovakia ako držiteľ licencie dostala desať percent zo zisku. Podiel Sylvie Volzovej bol päť percent zo zisku," vysvetlil s tým, že by ju nemohol chcieť zlikvidovať pre päť percent.

Pokiaľ by spomínaný sudca Okresného súdu Bratislava II žalobu KP v Bratislave na Pavla Ruska prijal, išlo by po prvý raz v histórii Slovenska o to, že by pred súdom stál bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu.

VIDEO: Exminister Pavol Rusko o podsvetí, pomeroch v televízii, Volzovej a vyšetrovaní jeho kauzy hovoril na tlačovej besede 17.12.2018.
Video
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Rusko #Sylvia Volzová