Náhubkový zákon nie je protiústavný

Novela rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR z roku 2016, ktorú presadila vládna koalícia, nie je v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov NR SR. Parlamentná opozícia vyčítala ustanoveniam novely porušovanie princípov ochrany práva na slobodu prejavu, ochrany slobodnej súťaže politických síl a princípu právneho štátu.

09.01.2019 11:12 , aktualizované: 16:42
debata (94)

Cieľom zmeny rokovacieho poriadku malo byť zabezpečenie ochrany efektívneho fungovania NR SR počas jej schôdzí. Právna norma zaviedla časové limity pre vystúpenia poslancov a zakázala v rokovacej sále transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politické strany a reklamu. Šéf parlamentu dostal právo iniciovať disciplinárne konanie voči poslancom, ktorí na schôdzi opakovane porušujú poriadok.

Opozícia opatrenia od začiatku kritizovala, hovorila o obmedzovaní slobody prejavu a „náhubkovom“ zákone. Nesúhlas vyjadril aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý novelu vetoval s odôvodnením, že môže byť neprimeraným tlakom väčšiny. Parlament novelu však následne opätovne schválil.

Opozičným poslancom najviac prekážalo obmedzenie dĺžky rečníckeho času pri vystúpení v parlamente. Príslušné ustanovenie limituje vystúpenie písomne prihláseného poslanca v rozprave na 20 minút a ak ide o člena povereného poslaneckým klubom na 30 minút. Ústne prihlásený poslanec má najviac desať minút. „Ústavný súd konštatuje, že týmto ustanovením sa nezasahuje do slobody prejavu poslanca, pretože táto je zachovaná. Týmto ustanovením došlo len k regulácii, ktorá nie je neobvyklá a ktorá časovo reguluje rečnícke vystúpenie poslanca, ale táto mu nezakazuje ani neznemožňuje rečnícke vystúpenie v rozprave. Jediné, čo novela rokovacieho poriadku vyžaduje, je zvládnutie rečníckeho vystúpenia a predstavenie svojich argumentov v časovom limite,“ uviedla okrem iného v zdôvodnení predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková. Rozpor s Ústavou SR ÚS nezistil ani pri ďalších ustanoveniach.

Právny zástupca 30 opozičných poslancov Miroslav Kadúc nepovažuje verdikt ÚS za správny. „Je zrejmé, že ak sa vládna väčšina rozhodne, môže voči poslancom prijať akúkoľvek reguláciu, akú bude chcieť, a pritom to bude v súlade s ústavou, čo na prvý pohľad nie je správne,“ reagoval pre novinárov.

Danko: Vyzývam opozičných poslancov, aby uznali svoj omyl

Predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko vyzýva viacerých opozičných poslancov, ktorí kritizovali novelu rokovacieho poriadku NR SR, aby aspoň uznali, že sa mýlili. Ospravedlnenie Danko nečaká. „Verejne vyzývam týchto ľudí, aby aspoň uznali, že sa mýlili. Nečakám ospravedlnenie a vyhýbam sa konfliktom s médiami, ale túto nespravodlivosť, ktorá zaznievala v tom čase v mediálnom priestore, som musel dva roky znášať,“ uviedol Danko.

Predseda parlamentu dodal, že rozhodnutie ÚS SR je jasným dokladom toho, že žiadne ľudské práva, ani poslanecké, ani opozičné, neboli porušené. Podľa Danka má slovenský parlament špičkový európsky rokovací poriadok, ktorý za dva roky ukázal svoju životaschopnosť. „Zlepšila sa úroveň rokovania, technická práca, zlepšilo sa prostredie, v ktorom pracujeme, nielen v ľudskej, ale aj technickej rovine,“ uzavrel šéf parlamentu.

Rozhodnutie súdu je podľa OĽaNO nepochopiteľné

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR týkajúce sa rokovacieho poriadku za nepochopiteľné a bez opory v trendoch slobody prejavu. „Dostali sme sa tým do absurdnej situácie, keď deti od malička učíme pri prezentáciách v škole používať vizuálne pomôcky, ale poslancom národnej rady zároveň zakazujeme použiť pri vystúpení akýkoľvek graf či tabuľku,“ uvádza sa vo vyhlásení hnutia. Na druhej strane sa podľa OĽaNO takémuto absurdnému a nedemokratickému rozhodnutiu nemožno čudovať, keďže o súlade s ústavou rozhodovali sudcovia Jana Laššáková a Mojmír Mamojka, ktorí pred rokom za samotný zákon hlasovali ešte ako poslanci NR SR za stranu Smer.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavný súd SR #Národná rada SR #novela rokovacieho poriadku