VIDEO Pavol Rusko: Objednávku vraždy si na mňa vymysleli

Pavol Rusko je obžalovaný, že si pred 20 rokmi objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej, aby získal jej obchodný podiel v televízii Markíza. Rusko to popiera a na Generálnej prokuratúre podal trestné oznámenie na skupinu neznámych osôb pre diskreditáciu jeho osoby.

14.01.2019 11:32 , aktualizované: 20:45
debata (13)
Video

„V podaní namietam to, čo som avizoval na tlačovej konferencii. Všetky tie nezmysly, nezrovnalosti a klamstvá, ktoré sú vo výpovediach 20-násobného vraha. Zároveň som upozornil aj na kľúčový dôkaz, ktorý jednoznačne hovorí o mojej nevine. O tom, že to, čo mi je kladené za vinu, som jednoducho urobiť nemohol. Pričom tento kľúčový dôkaz nie je ani v spise a nebola k tomu vypočutá ani jedna osoba. Ide o zákon o rozhlasovom a televíznom vysielaní,“ povedal okrem iného v pondelok novinárom Pavol Rusko po podaní trestného oznámenia.

Podľa jeho slov ide o obžalobu nevinného človeka, čo je dosť „veľký dôvod“, aby sa vecou začala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Skritizoval postoj vyšetrovateľa a prokurátora v prípravnom konaní. Trestné podanie podal aj preto, aby „nešpekuloval s indíciami, aby tí, ktorí vymysleli na neho kauzu prípravy vraždy Volzovej, boli braní na zodpovednosť“.

Kto má záujem o diskreditáciu jeho osoby, Rusko priamo nepovedal. Trestným oznámením chce docieliť, aby tí, čo na neho kauzu vymysleli, boli braní na zodpovednosť. Z klamstiev v minulosti Rusko obviňoval vtedajšieho bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, u ktorého si mal vraždu objednať, a Černákovho spolupracovníka Miloša Kaštana. Obaja sa k príprave vraždy priznali a v prípade sú spolu s Ruskom aj sami obžalovaní. Spolu s bývalým šéfom bratislavskej skupiny „sýkorovcov“ Róbertom Lališom im všetkým v prípade dokázania viny hrozí trest od 12 do 15 rokov alebo až doživotie.

Rusko už nevysvetlil, prečo by sa Černák s Kaštanom priznávali k vymyslenej príprave vraždy, ktorá ich môže stáť od 12 rokov väzenia. Z diskreditácie navyše nepriamo obvinil aj vyšetrovateľa s prokurátorom. „Aj orgány činné v trestnom konaní, ako vyšetrovateľ a prokurátor, sa svojím postojom v tejto kauze jednoznačne k tejto skupine prihlásili,“ zdôraznil Rusko.

Krajská prokuratúra, ktorá prípad dozoruje, na Ruskove vyjadrenia včera do uzávierky nereagovala. Rovnako sa nevyjadril ani vyšetrovateľ NAKA.

Obžaloba v prípade pokusu o vraždu Volzovej bola podaná na Okresný súd Bratislava II. Informoval o tom 4. januára hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

„Obžaloba napadla (bola doručená) na OS Bratislava II 2. januára 2019. Súd v predmetnej trestnej veci vykoná prvotné úkony v zmysle Trestného poriadku,“ uviedol Adamčiak. Dovtedy dozor vykonávajúci prokurátor študoval spisový materiál. Po jeho naštudovaní a preskúmaní mal rozhodnúť o ďalšom postupe, teda o podaní, respektíve nepodaní, obžaloby. Uviedol na začiatku decembra na otázku TASR prokurátor a hovorca KP v Bratislave Michal Šúrek.

Vyšetrovateľ na začiatku decembra navrhol podať obžalobu na Pavla Ruska, ktorý je obžalovaný aj v kauze takzvaných televíznych zmeniek. Polícia vtedy ukončila vyšetrovanie a 5. decembra podal vyšetrovateľ na KP v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby vrátane Pavla Ruska.

Kauza objednávky vraždy Volzovej

Na príprave vraždy Volzovej sa okrem Pavla Ruska mali podieľať aj známi členovia slovenského podsvetia, ako napríklad bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel, či za viacero vrážd právoplatne odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a napokon komplic posledne menovaného Miloš Kaštan. Okrem iných mal proti Pavlovi Ruskovi vypovedať bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák. KS v Bratislave mu na začiatku mája minulého roku uložil aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, nosiť elektronický náramok či zákaz vycestovať do zahraničia. K probačnému úradníkovi sa na KS v Bratislave pravidelne dostavuje.

VIDEO: O podsvetí, pomeroch v televízii a Volzovej hovoril Pavol Rusko aj v polovici decembra minulého roka.

Video

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Rusko #objednávka vraždy #Sylvia Volzová