Vo vyšších polohách všetkých pohorí je mierne lavínové nebezpečenstvo

20.01.2019 11:51

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí je v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

„Situácia sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následne ochladenia všeobecne zlepšila. Snehová pokrývka je sadnutá a s výnimkou niektorých strmých svahov všeobecne dobre spevnená,“ informoval ďalej Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Hlavným lavínovým problémom na určitých svahoch podľa neho zostáva vetrom previaty sneh z posledného sneženia, ktorý je uložený najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti, snehové vankúše a preveje. „Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Výskyt samovoľných lavín sa neočakáva,“ upozornil.

V nedeľu ráno bolo na horách prevažne zamračené, miestami v Tatrách slabo snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 13 do mínus šiestich stupňov Celzia. Bolo bezvetrie alebo fúkal len mierny vietor južných smerov s rýchlosťou do piatich metrov za sekundu.

Nový sneh nepripadol, len nadránom slabo snežilo v oblasti Tatier. Počas posledného sneženia pripadlo od 30 do 80 centimetrov snehu, ktorý bol silným severozápadným vetrom prefúkaný do záveterných, hlavne južných a juhovýchodných svahov a do pásma lesa. Na záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše a doskový sneh rôznej tvrdosti. Horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. Na krajoch horských hrebeňov sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách je do 180 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 až 250 centimetrov. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach, Malej Fatre a Západných Tatrách, najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

#Tatry #lavínové nebezpečenstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku